Idealiści, indywidualiści, racjonaliści, ale też romantycy i pozytywiści. Na WNPiD poznałam ich wielu. Czy tacy byliśmy już przed maturą? Nie wiem. Z tego momentu pamiętam jedynie stres, natłok obowiązków, brak czasu i pytanie: co będzie dalej? Czy już wiem czego pragnę i do czego dążę? Z tymi pytaniami zmaga się niejeden maturzysta. Jako studenci stosunków międzynarodowych jesteśmy różni. Różnorodny jest też Poznań. To co nas łączy to chęć poznawania świata i codziennie zadawanie sobie pytania- czy wiem już wystarczająco wiele? Przed egzaminami odpowiedź ta jest raczej jasna- niewystarczająco. Podczas studiowania na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa to pojęcie ewoluuje, podobnie jak świat… i polityka.
Otaczającą nas przestrzeń poznajemy poprzez pracę i podróże. Dodaj do tego obycie w polityce, a wyjdzie Ci zawód idealny- dyplomata! Na początku swojej drogi możesz wybrać dwie specjalności: gospodarka i biznes międzynarodowy oraz dyplomacja i stosunki konsularne. Polityka jest dynamiczna i taka będzie Twoja nauka. Ugruntowana wiedza to nie efekt przeczytania kolejnej książki, a rozwoju, za który sam jesteś odpowiedzialny. Kadra akademicka zapewnia Ci teorię oraz doświadczenie. Koła naukowe wspólnie budzą w Tobie kolejne pokłady motywacji i pomagają w rozwoju Twojej naukowej kariery.
WNPiD dało mi wiele nowych możliwości i przestrzeni do samorozwoju. Studiowanie na naszym wydziale to nie tylko nauka, ale przede wszystkim zabawa połączona ze zdobywaniem nowych umiejętności.
Julia Orłowska, studentka Stosunków Międzynarodowych
Zdobyte umiejętności językowe możesz zweryfikować podczas praktyk międzynarodowych oraz wyjazdów studyjnych. Byliśmy już w Strasburgu oraz w Brukseli. A przebieg jednej z naszych wizyt możesz zobaczyć w dalszej części artykułu. Nieobce nam są nam również najmniejsze zakamarki Sejmu i Senatu RP.
Studia to także wyjazdy i podróże, podczas których poznajemy najważniejsze miejsca na europejskiej i światowej mapie politycznej. Zobaczcie naszą wizytę w Brukseli.
Jak zacząć?
Najważniejszymi aktorami polityki międzynarodowej są państwa. Stąd te sytuacja w kraju i rozeznanie na polskiej arenie politycznej będzie nieodłącznym elementem Twojego studiowania. Subiektywizm przychodzi łatwo, obiektywizmu natomiast trzeba się nauczyć. Bartek Radomski, student kolejnego roku biznesu i gospodarki międzynarodowej wspomina:
Specjalność ta nauczyła mnie logicznego myślenia oraz tego, w jaki sposób zamienić zamienić w praktykę teoretyczną wiedzę z dziedziny zarządzania przedsiębiorstwem. Poprzez obiektywne ilustrowanie zagranicznych filii i zajęcia z kreatywnego myślenia czuję, że coraz swobodniej poruszam się w tematach biznesu międzynarodowego. Zajęcia prowadzone są w sposób lustrzany, a co za tym idzie- materiał łatwiej się przyswaja. Generowana wiedza z zakresu gospodarki zarówno ogólnej, jak i chociażby tej z gospodarowania swojego czasu w bardzo nietuzinkowy sposób motywuje studentów do podejmowania śmiałych kroków w pierwszych ścierkach kariery.
Bartek Radomski
Zaspokoiliśmy Twoją ciekawość? Jeżeli wciąż nurtują Cię pewnie pytania, możesz napisać do nas na naszym profilu na Facebooku lub zapoznać się z pełną ofertą dotyczącą kierunku. I pamiętaj, mury WNPiD stoją dla Ciebie otworem, a jeżeli wystarczająco się postarasz możliwe, że kolejny tekst będzie Twojego autorstwa. Wybierz studia pełne wyzwań!
Kinga Wieczorek