Ambasador to jeden z ważniejszych urzędów, jaki dana osoba może pełnić w ramach stosunków międzynarodowych pomiędzy dwoma państwami. Jakie jednak dokładnie funkcje wykonuje? Jak wygląda proces mianowania osoby wskazanej na to stanowisko? Czym właściwie jest Ambasada? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w tym Bryku Maturalnym!
Tym razem, gościem odcinka Podcastu Maturalnego, na którym bazuje ten tekst była dr Magdalena Lorenc. Pani Doktor szczegółowo skupiła się na urzędów Ambasadora, dlatego, jeżeli ten temat Was zainteresuje, zachęcamy do odsłuchu.
Słowniczek Podcastowy.
Na samym początku chcielibyśmy wyjaśnić dwie łacińskie sekwencje, które doskonale definiują to, kim jest Ambasador.
- Persona grata – osoba mile widziana;
- Persona non grata – osoba niemile widziana.
Te dwa pojęcia stanowią swoisty punkt wyjścia dla kandydata na Ambasadora, ponieważ jeżeli dana osoba jest persona non grata nie może być brana pod uwagę pod kontem tej funkcji. W tym momencie również możemy zadać sobie pytanie, kiedy jest on mile widziany, a kiedy wręcz przeciwnie. Zaraz wszystkiego się dowiecie.
Warto również do tego słowniczka dorzucić parę pojęć, które pojawiają się i w tym tekście i w podcaście, a mogą Wam sprawiać problem.
- Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ) – inaczej departament stanu.
- Parafować – poświadczać tekst umowy międzynarodowej za pomocą podpisu.
- Agrément – zgoda państwa na przyjęcie określonej osoby w roli Ambasadora
Kim jest Ambasador?
W określeniu potocznym Ambasador to również reprezentant danej marki, choć taka definicja również istnieje. My natomiast chcielibyśmy skupić się na tej roli w kontekście politycznym. W tym przypadku Ambasador to szef stałej misji dyplomatycznej pierwszej klasy. Ale co to właściwie znaczy?
Oznacza to, że Ambasador to najwyższy reprezentant swojego państwa w państwie przyjmującym. Łatwiej Wam będzie to zrozumieć na przykładzie. Ambasador Polski we Francji jest oficjalnym reprezentantem interesów naszego państwa na terenie Francji.
Nie jest to jednak jedyna funkcja, jaką może pełnić Ambasador, ponieważ istnieją też reprezentanci organizacji międzynarodowych. Takie osoby reprezentują nie konkretne państwo, lecz organizację międzynarodową. W tym przypadku je również nazwiemy Ambasadorami.
Dlatego ważny jest fakt, że wyróżniamy dwa rodzaje ról Ambasadorów:
- Rola reprezentanta danego państwa;
- Rola reprezentanta organizacji międzynarodowej.
Obowiązki, które pełni ambasador
Objęcie funkcji Ambasadora to nie tylko prestiż pełnionego zawodu, ale i przede wszystkim masa obowiązków, które ta osoba musi wykonywać.
Możemy wyróżnić dwa najważniejsze zadania. Pierwszym z nich jest reprezentowanie swojego państwa, w państwie przebywania. Drugim zadaniem jest ochrona interesów oraz dobrego imienia swojego państwa lub organizacji międzynarodowej, której jest reprezentantem. Warto również wspomnieć o roli kierowniczej, ponieważ szefuje Ambasadzie, czyli stałej misji dyplomatycznej, która zazwyczaj znajduje się w stolicy. Od tej reguły istnieją jednak wyjątki. Dzieje się tak, kiedy dane państwo ma dwie stolice, jak np. Izrael, którego stolica znajduje się w Tel Awiwie i w Jerozolimie. W takich przypadkach część Ambasad znajduje się w jednym mieście, a inne znajdują się w drugim. W zależności od tego, którą stolicę respektuje dane państwo.
Jak mianować Ambasadora?
Do tej pory wyjaśniliśmy Wam, kim jest Ambasador oraz co należy do jego obowiązków, dowiedzieliście się również, co to jest Ambasada. Należy teraz przejść do kolejnej istotnej dla tematu sprawy, a mianowicie jak zostaje się Ambasadorem?
Sposób mianowania reguluje konwencja wiedeńska o stosunkach dyplomatycznych (1961). Pierwszym krokiem w tym kierunku jest zdobycie zgody państwa przyjmującego (agrément), na objęcie tej funkcji przez wskazaną osobę. Wraz z tą zgodą państwo to potwierdza status Ambasadora jako persona grata. Jest to o tyle ważne, ponieważ we współczesnym świecie nikomu nie można narzucić przyjęcia misji dyplomatycznej.
Możecie teraz jednak zadać sobie pytanie, jak wygląda proces uzyskania takiej zgody? Za to odpowiada Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ), które przekazuje prośbę do departamentu stanu państwa przyjmującego, w którym ubiega się o założenie Ambasady. Wraz z tym dokumentem dołączane jest również CV kandydata na Ambasadora, aby państwo mogło się zaznajomić z jego sylwetką. Standardowy czas oczekiwania rozpatrzenia tej prośby szacuje się od 4 do 6 tygodni. Przekroczenie tego czasu może sygnalizować fakt, że kandydat nie przypadł do gustu władzom państwowym.
Gdy ta decyzja zostanie rozpatrzona pozytywnie, Ambasador zostaje powołany!
To już wszystko w tym bryku maturalnym.
Mamy nadzieję, że dowiedzieliście się wielu nowych rzeczy związanych z funkcją Ambasadora. Jak zawsze, jeżeli temat Was zainteresował, polecamy odcinek Podcastu Maturalnego, w którym Dr Magdalena Lorenc szczegółowo skupiła się na tej roli. My tym czasem dziękujemy za lekturę niniejszego tekstu i jak zawsze powrócimy za jakiś czas z kolejną dawką wiedzy. Do zobaczenia!
Kto jest autorem Bryka Maturalnego?
Szymon Kowalski
Student Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Wielbiciel kina w szczególności nurtu, jakim jest niemiecki ekspresjonizm. Zawodowo zafascynowany marketingiem i Public Relations, dlatego w przyszłości planuje rozwijać się właśnie w tych dziedzinach.