fbpx

Student w wielkim mieście

2781

Być może studia w innym mieście oznaczają dla Ciebie wyprowadzkę od rodziców. W końcu jest to bardzo ważny moment w życiu. Otwierają przed Tobą nowe możliwości. Niezależnie od tego, jakie studia wybrałeś i na jakiej uczelni, pewne kwestie pozostają uniwersalne. Trzeba zdecydować gdzie mieszkać? Z rodzicami? A może trzeba się wyprowadzić?  W takim wypadku – akademik czy pokój w mieszkaniu? A może myślisz o pracy w trakcie studiów? Na te i kilka innych kwestii postaramy się za chwilę odpowiedzieć.

Mieszkanie vs akademik

Stoisz przed ważnym wyborem – wynająć pokój w mieszkaniu czy w akademiku? Każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy. Jako student WNPiD możesz złożyć wniosek o przyznanie miejsca w jednym z pięciu akademików, które wyróżniają się położeniem w centrum Poznania, nieopodal zielonych terenów i dogodnym połączeniami komunikacyjnym z budynkami uniwersyteckimi. Podczas wypełniania wniosku wskazujesz, w którym z nich chciałbyś dostać miejsce, a także w jakim pokoju chciałbyś zamieszkać.

A może wolisz mieszkać w mieszkaniu? Teoretycznie jest tam inna atmosfera niż w akademikach, w których mieszka wielu studentów. W Poznaniu znajdziesz dużo ofert skierowanych do studentów. Należy jednak zwrócić uwagę na treść ogłoszeń, ponieważ niektóre z nich dotyczą całego mieszkania, a nie pojedynczego pokoju. W takiej sytuacji to zazwyczaj student szuka współlokatorów na własną rękę, by móc podpisać umowę z właścicielem mieszkania. W sytuacji, gdy dojdzie do konfliktu z wynajmującym (czego Tobie w żadnym wypadku nie życzymy), można zwrócić się o pomoc do Pełnomocnika Prezydenta Miasta Poznania ds. Interwencji Lokatorskich.

Komunikacja

A może mieszkasz na tyle niedaleko Poznania, że będziesz nadal mieszkał w domu z rodzicami? Przykładowo na nasz Wydział możesz dojeżdżać komunikacją zbiorową. W tej sytuacji najlepiej skorzystać z linii tramwajowej PST, czyli popularnej pestki. Wystarczy dojechać na przystanek „Os. Sobieskiego” i dojść kawałek z pętli tramwajowej. Możesz kupić bilet okresowy lub semestralny i zapisać go na swojej legitymacji studenckiej. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie PEKA. A może dojeżdżasz do Poznania pociągiem? Idealnym rozwiązaniem dla Ciebie w takiej sytuacji będzie bilet Bus-Tramwaj-Kolej, czyli bilet miesięczny na pociąg i komunikację miejską w Poznaniu. Jeżeli chcesz możesz też dojeżdżać samochodem – pod wydziałem jest duży parking, także nie musisz się martwić o to, gdzie zaparkować.

Finanse

Jako student UAM możesz starać się o stypendia i różnego typu zapomogi. Studenci tacy jak Ty mogą starać się między innymi o stypendium socjalne, stypendium dla osób niepełnosprawnych czy zapomogę. Osoby, które otrzymują stypendium socjalne mogą także starać się o dodatek mieszkaniowy, jeżeli wynajmują mieszkanie lub mieszkają w akademiku. Jeżeli jesteś laureatem lub finalistą olimpiady przedmiotowej możesz starać się o stypendium rektora. Szczegółowe informacje odnośnie pomocy materialnej uzyskasz na stronie internetowej oraz Biurze Obsługi Studenta na Wydziale.

Myślisz o pracy podczas studiów? Wiele osób pracuje dorywczo bądź na część etatu. Jest to do zrobienia. Wiele miejsc opiera swoje funkcjonowanie na pracy studentów i stara się „iść na rękę” przy układaniu grafików tak, byś mógł uczestniczyć w zajęciach i nie musiał wybierać praca czy nauka. Jeżeli uda się Tobie znaleźć pracę związaną z kierunkiem, który studiujesz i chciałbyś zająć się nią „na poważnie” możesz starać się o przyznanie Indywidualnej Organizacji Studiów.

Życie kulturalne

Poznań jest miastem, w którym dzieje się wiele i to wiele ciekawego. Oferta kulturalna jest bardzo bogata. Chcesz pójść na spotkanie z ciekawą osobą? A może chcesz wziąć udział w warsztatach? Podstawowym miejscem, gdzie możesz sprawdzić nadchodzące wydarzenia, jest Co? Gdzie? Kiedy?, gdzie znajdują się informacje zebrane przez Urząd Miasta. Co roku w Poznaniu odbywają się wiele festiwali jak na przykład Ethnoport, Pyrkon czy Malta Festival Poznan. Możesz także skorzystać z szerokiej oferty teatrów, klubów muzycznych i kin studyjnych. I oczywiście nie należy zapominać o Juwenaliach. Na pewno znajdziesz coś dla siebie!

W tym krótkim wpisie staraliśmy się odpowiedzieć na najbardziej nurtujące kwestie, jakie możesz mieć. Czy odpowiedzieliśmy na wszystkie? Pewnie nie, ale jeżeli chciałbyś o coś zapytać, śmiało do nas pisz! Czekamy na wiadomości od Ciebie na Messengerze lub Instagramie. Do zobaczenia wkrótce na WNPiD!

Magdalena Michalak

Dowiedz się więcej...

Okręgowy finał XI edycji Olimpiady Wiedzy o Mediach

Okręgowy finał XI edycji Olimpiady Wiedzy o Mediach [relacja]

W piątek, 13 grudnia 2024 roku, na naszym Wydziale, odbył się finał okręgowy XI edycji Olimpiady Wiedzy o Mediach. Zakwalifikowani do finału uczniowie wielkopolskich szkół ponadpodstawowych rozwiązywali test z wiedzy o mediach. Jego celem było wyłonienie uczniów, którzy w marcu br. roku będą reprezentować okręg wielkopolski w ogólnopolskim finale Olimpiady Wiedzy o Mediach w Warszawie. Patronat honorowy nad olimpiadą objął Minister Edukacji.

Wykłady Otwarte

Wykłady Otwarte na WNPiD 2024/2025

Zapraszamy na tegoroczny cykl Wykładów Otwartych na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu. Poprowadzą je Ekspertki i Eksperci z naszego