fbpx

Studiuj i zwiedzaj świat – program Erasmus+

shutterstock_1087232870

Każdy z nas uwielbia wakacyjne podróże. Dostarczają nam one wiele satysfakcji, są okazją do poznawania nowych kultur i ludzi. Wakacje mają jednak to do siebie, że kiedyś w końcu się kończą. Jest jednak sposób, by poznawać inne kultury i społeczności w trakcie studiów. Program Erasmus+ pozwala na studiowanie na innych uczelniach w Europie. Wyjedź do wybranego przez Ciebie państwa na wymianę studencką. Chcesz poznać lepiej Włochy? A może interesuje Cię Skandynawia? Erasmus+ otwiera wiele możliwości. Wybierz sam, gdzie spędzisz semestr lub cały rok akademicki!

Fot. Agnieszka Barnaś


Czym jednak jest Erasmus+? To program realizowany w 34 państwach. Dla nas studentów ważne jest to, że Erasmus+ pozwala nam wyjechać na 2 semestry w trakcie każdego etapu studiów na inną uczelnię. Na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM mamy szansę na studiowanie w 14 państwach między innymi w Hiszpanii, Szwecji, Niemczech i na Łotwie.

Co może Tobie dać wyjazd w ramach programu Erasmus+? Zapytaliśmy o to Agnieszkę, absolwentkę stosunków międzynarodowych, która była na wymianie w Portugalii i Belgii.

– Erasmus dostarcza wielu wrażeń. Zupełnie nowy kraj staje się twoim domem na kilka miesięcy. Poznajesz mnóstwo nowych ludzi z różnych zakątków świata. Niejednokrotnie rodzą się przyjaźnie na całe życie, a w dobie naszych czasów nietrudno kontynuować te znajomości po powrocie. Erasmus to czas, kiedy stajemy się naprawdę samodzielni, trzeba odnaleźć się w nowym kraju, mieście, uczelni – przekonuje Agnieszka.

Fot. Agnieszka Barnaś

Studia więc są czasem, który możemy spędzić nie tylko na nauce, ale także na robieniu czegoś, co sprawi nam przyjemność. Poznawanie nowych krajów, podróżowanie rozszerza nasze horyzonty. Uczymy się nowych rzeczy, poznajemy inne perspektywy, a przede wszystkim poznajemy sami siebie. Studia na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa to jedna, z przygód, które warto rozpocząć. Może ona doprowadzić Ciebie do następnej, jeżeli zdecydujesz się wyjechać na wymianę studencką.

Wyjazd na Erasmusa pozwala na doskonalenie języka obcego, a także na uczenie się, jak radzić sobie w sytuacjach, z którymi wcześniej nie mieliśmy do czynienia. Już chociażby te dwie rzeczy sprawiają, że pracodawcy chętnie zatrudniają osoby, które były na wymianie – dodaje Agnieszka.

Teraz najważniejsza decyzja stoi przed Tobą. Czy podejmiesz wyzwanie i wyruszysz w podróż, która może okazać się najlepszą w Twoim życiu? Rozpocznij studia na WNPiD i wyrusz z nami!

Magdalena Michalak

Dowiedz się więcej...