fbpx

Nie samą nauką student żyje, czyli inicjatywy studenckie na naszym wydziale

wolo

To nie prawda, że idąc na studia i nie pracując, nie uzyskasz doświadczenia, które tak sobie cenią pracodawcy. Angażując się w różne inicjatywy wydziałowe, jesteś w stanie wiele się nauczyć. Na naszym wydziale działa wiele kół naukowych, mediów studenckich i innych organizacji, gdzie możesz włączyć się w różne akcje o charakterze naukowym, popularnonaukowym, ale i charytatywnym. 

Rada Samorządu Studentów WNPiD

Do samorządu kandydować może każdy student, który ma swoją wizję co można by dobrego zdziałać dla życia studenckiego.  Głównymi zadaniami członków samorządu jest rozpatrywanie wniosków stypendialnych, uczestniczenie w posiedzeniach Rady Wydziału, różnego rodzaju ankietyzacje, jak „Przyjazne Biuro Obsługi Studentów”. Samorząd dba również, aby studenci się dobrze bawili, przez co organizują połowinki, Wielką Galę, czy Pierwszy Dzień Wiosny.

Koła Naukowe 

Na naszym wydziale działa 10 kół naukowych, które zajmują się przeróżną tematyką i każdy znajdzie coś dla siebie. Koło Naukowe Polityki Ekonomicznej i Społecznej każdego roku angażuje się w akcję charytatywną – UAM Charytatywnie. Przez cały rok akademicki organizują zbiórkę pieniędzy dla konkretnego beneficjenta, który potrzebuje wsparcia. W Kole Naukowym Stosunków Międzynarodowych na każdym spotkaniu członkowie dyskutują na tematy bieżące z całego świata, zaś Koło Naukowe Politologów i Dziennikarzy stara się połączyć te dwa zawody i stworzyć coś wspólnego i ciekawego. Koło Naukowe Psychologii Polityki podejmuje tematy bardzo aktualne, w sposób bardzo naukowy i rzetelny. Można również dołączyć do: Koła Naukowego Studiów Azjatyckich, Koła Naukowego Historii Najnowszej, Koła Naukowego „Klub Debat”, Koła Naukowe Nauki o Bezpieczeństwie, Koła Naukowego Samorządu Terytorialnego, Koła Naukowego Zawodów Telewizyjnych i Filmowych.

„UAM Charytatywnie to akcja, która łączy studentów i pracowników całego Uniwersytetu. Dzięki wspólnej pracy możemy pomóc osobie potrzebującej. Zwieńczeniem działań jest doroczny koncert charytatywny. To prawdziwy przykład idei, która wykracza poza mury naszej uczelni i pozwala studentom na rozwój kompetencji miękkich” – Była Wiceprzewodnicząca Koła Naukowego Polityki Ekonomicznej i Społecznej – Joanna Radzioch

Media Studenckie

Na naszym Wydziale prężnie działa 7 redakcji mediów studenckich: Bardzo Uniwersyteckie Czasopismo (BUC), Fenestra, Flesz, Kurier Akademicki, Radio Meteor, Studencka Agencja Fotograficzna. Chcesz zostać dziennikarzem telewizji studenckiej? Może marzysz by zostać pracownikiem rozgłośni radiowej? Masz lekkie pióro i chcesz pisać długie felietony? Robisz wspaniałe zdjęcia lub dopiero stawiasz pierwsze kroki w fotografii? Tu znajdziesz miejsce dla siebie! 

„Bardzo Uniwersyteckie Czasopismo tworzą ludzie o różnorodnych zainteresowaniach, którzy co miesiąc dzielą się tym, co dla nich ważne, z czytelnikami. W naszej gazecie nie narzucamy tego, kim masz być, ale pozwalamy sobie na nieustanne odkrywanie i doskonalenie tego, w czym czujemy się najlepiej.” – Redaktor naczelna Bardzo Uniwersyteckiego Czasopisma – Ismena Leśnik

„Warto być w Radiu Meteor, ponieważ oprócz niesamowitej atmosfery, która panuje w redakcji można się rozwijać. Nigdy nie przypuszczałabym, że radio studenckie zajmuje się dziennikarstwem w tak szerokim znaczeniu. W Radiu Meteor możesz zostać dziennikarzem, grafikiem, reżyserem dźwięku, operatorem, zajmować się marketingiem, produkcją, pisać artykuły i wiele, wiele innych…” – Była szefowa działu informacyjnego – Marta Bock

Jak widać w życiu studenckim dużo się dzieje i wiele można wynieść z niego. Angażując się w różne akcje, organizacje, czy media można nie tylko dużo praktycznych rzeczy się nauczyć, ale poznaje się również masę wspaniałych ludzi, z których można czerpać inspiracje do działania i zawiązać z nimi przyjaźnie. Dla każdego coś się znajdzie, ponieważ poza wymienionymi wyżej inicjatywami można również wybrać m.in., gazetę Fenestrę, studencką telewizję Flesz, Studencką Agencję Fotograficzną i wiele innych.

Martyna Woźniak

Dowiedz się więcej...