fbpx

Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Jak zabłysnąć w świecie mediów?

_M7A5373

Nie zawsze jest łatwo powiedzieć innym czego się chce, a jeszcze trudniej, gdy w Twojej głowie nie ma jeszcze gotowej odpowiedzi. Kiedy nauczyciele ponaglają do nauki, a bliscy wciąż pytają „Co po maturze?”, rodzi się presja, która prawdopodobnie zostanie z Tobą do ostatniego dnia egzaminów. A nawet do dnia ogłoszenia wyników, albo do dnia rozpoczęcia rekrutacji, albo do… 

Nie chcemy Cię przestraszyć! Obiecujemy, że pomożemy Ci odkryć, jaki kierunek pasuje właśnie do Ciebie. Tymczasem przeczytaj parę słów o kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu.

O kierunku słów kilka

Kierunek ten, znalazł się na drugim miejscu w kraju w Rankingu Perspektyw 2019. Co roku spośród naszej oferty dydaktycznej budzi on największe zainteresowanie wśród kandydatów na studia. Grupy pierwszorocznych są również najliczniejsze, a ich zajęcia muszą się odbywać w największych salach. W tym licznym gronie znajdziesz mnóstwo inspirujących osób, różniących się charakterem czy poglądami. Taka różnorodność sprawia, że mury wydziału są nie tylko miejscem nauki, ale także idealną przestrzenią do prowadzenia dyskusji. A doświadczenie wyniesione z rozmów (z wykładowcami czy z innymi studentami) jest niekiedy równie ważne co sama nauka.

To tutaj odbywają się praktyczne zajęcia z dziennikarstwa telewizyjnego

Nie czekamy na dziennikarzy – my kształcimy dziennikarzy

Nie musisz się martwić, że Twoja osobowość nie pozwala na przybranie wizerunku „dziennikarza z krwi i kości”. Nasz Wydział umożliwi Ci to, abyś był takim jakim chcesz i realizował te pasje, które są dla Ciebie najważniejsze. Każdy student staje się częścią społeczności, w której obce są wykluczenia czy brak akceptacji. Studenci DiKSu są tak różni, jak różni są ludzie w Twoim otoczeniu. Gadatliwi, milczący, wiecznie rozkojarzeni, ciągle skupieni, aktywni, spokojni, reprezentujący różne środowiska czy poglądy. Można tak wymieniać bez końca, ale i tak nie udałoby się dobrze opisać tej grupy. Najlepszym rozwiązaniem będzie więc samodzielne sprawdzenie tych słów. Na pewno do nas pasujesz!

A może myślisz sobie teraz: „Ale ja wcale nie chcę być dziennikarzem”?

Nie ma problemu, nie bez powodu nazwa kierunku jest dwuczłonowa. Kierunek, potocznie nazywany właśnie „dziennikarstwem” oferuje znacznie szerszy zakres kształcenia. Na pierwszym roku każdy student poszerza swoją wiedzę podstawową, która jest podstawą dalszego rozwoju. Później wybierzesz spośród trzech specjalizacji: dziennikarstwo, marketing online oraz reklama i promocja. Są to tak naprawdę trzy różne ścieżki, które możesz obrać i które (choć w wciąż w obrębie jednego kierunku) zaprowadzą Cię do różnych celów. A ilość tych celów jest tak naprawdę nieograniczona. To Ty, poprzez swoje wybory, dodatkowe aktywności czy wybór miejsca stażu stworzysz własną, unikalną drogę rozwoju zawodowego.

Gdzie można pracować po dziennikarstwie?

Gdzie tylko zechcesz. My pokażemy Ci, jak funkcjonują media, jak wygląda praca dziennikarza, rzecznika prasowego, specjalisty od reklamy, marketera czy copywritera. Nauczymy Cię tworzenia materiałów filmowych i dźwiękowych, technik wywierania wpływu społecznego czy tworzenia kampanii w internecie. To jedynie wycinek szerokiej oferty, która z pewnością Cię zaskoczy. Dzięki studiom na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna będziesz wybierać spośród ofert pracy zarówno w lokalnych i ogólnokrajowych redakcjach, agencjach reklamowych i marketingowych czy w działach promocji przeróżnych firm.

Nie samą pracą człowiek żyje. No chyba że…

Z nami możesz zostać profesjonalnym twórcą internetowym!
Jest jeszcze jedno miejsce, w którym wykorzystasz umiejętności zdobyte na studiach w praktyce – internet. To tutaj Twoja kariera nabiera tempa, zanim w ogóle zaczynasz ją planować. Na pewno kojarzysz topowych polskich vlogerów. Instagram, You Tube czy po prostu tradycyjne blogi to narzędzia, które przyniosły im popularność. Zaczyna się od zabawy, ale dlaczego nie połączyć przyjemności z pracą? My pokażemy Ci triki, których używają najlepsi w tej branży. Jeśli dobrze je wykorzystasz, to prowadzenie biznesu w internecie nie będzie dla Ciebie problemem.

Nie nakładaj na siebie zbytniej presji, decyzja o wyborze kierunku studiów jest wciąż przed Tobą. Skorzystaj z tego i pozwól sobie na realizację marzeń, a może i pasji, które chcesz rozwijać, ale nie wiesz czy warto? Niezależnie od tego, co postanowisz, dzięki studiowaniu dziennikarstwa rozwiniesz się nie tylko na polu naukowym czy zawodowym. Nasza uczelnia to przede wszystkim ludzie, którzy tworzą razem coś niepowtarzalnego. Sam zadecyduj czego chcesz.

Dowiedz się więcej o kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna

Natalia Deręgowska

Dowiedz się więcej...