fbpx

Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych – studiuj bezpieczeństwo narodowe

_M7A2103

Bezpieczeństwo – podstawowa potrzeba, która we współczesnym świecie wykracza szeroko poza aspekty militarne i warunkuje życie każdego z nas. By gwarantować jednostkom i całym grupom społecznym poczucie braku zagrożeń potrzebujemy ekspertów w tej dziedzinie. Z tego artykułu dowiesz się jak zostać specjalistą w zakresie bezpieczeństwa, podejmując studia na naszym Wydziale.

Na początku swojej przygody odbędziesz szereg zajęć z doświadczonymi wykładowcami, którzy przedstawią Ci współczesne wyzwania przed jakimi stają specjaliści ds. bezpieczeństwa. Od drugiego roku rozpoczniesz zajęcia w ramach wybranej przez Ciebie specjalności: administracja bezpieczeństwa publicznego, bezpieczeństwo międzynarodowe lub zarządzanie kryzysowe. Wtedy także rozpoczniesz program praktyk zawodowych. Czekają na Ciebie instytucje publiczne, placówki administracji samorządowej i rządowej, służby mundurowe oraz wiele podmiotów prywatnych. To gdzie odbędziesz praktyki zależy od Ciebie!

Działasz w ochotniczej straży pożarnej? Jesteś członkiem grupy rekonstrukcyjnej? Interesujesz się militariami i historią wojskowości? Bezpieczeństwo narodowe to miejsce do rozwijania swoich pasji. Przekonał się o tym Martin, student naszego Wydziału.

Studia na WNPiD na kierunku Bezpieczeństwo Narodowe to przede wszystkim połączenie mojej pasji spraw związanych z bezpieczeństwem i wiedzy o systemach bezpieczeństwa w Polsce i na świecie. Szczególnie bliskie mi był tematy związane z funkcjonowaniem krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego i zarządzania kryzysowego, ponieważ od dziecka interesuję się strażą pożarną. Działalność w OSP to dla mnie dobry początek, studia umożliwiły mi szersze spojrzenie na kwestie ratownictwa, a teraz cieszę się, że wykształcenie procentuje w pełnieniu służby w Państwowej Straży Pożarnej.

Martin Halasz, absolwent bezpieczeństwa narodowego
Martin Halasz

Swoje zainteresowania związane z tematyką bezpieczeństwa możesz rozwijać w Kole Naukowym Nauki o Bezpieczeństwie, podczas studenckich konferencji naukowych, a także w ramach wyjazdów studyjnych m. in. do 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach. Czeka na Ciebie jeszcze więcej okazji do poszerzania swoich kompetencji! Jedną z nich jest tzw. specjalność policyjna, która skróci Twoją drogę do kariery w Policji. Dowiedz się więcej.

Praktyczne zajęcia z przeprowadzania akcji ewakuowania miejsc publicznych w obliczu zagrożenia o charakterze terrorystycznym

Kształcenie na kierunku bezpieczeństwo narodowe prowadzimy zarówno na studiach I i II stopnia. Kontynuacja nauki na studiach magisterskich to świetna okazja by zdobyć nowe doświadczenia na uznanych specjalnościach. Zanim jednak wybierzesz się na „magisterkę” przed Tobą studia licencjackie. Dowiedz się więcej o kierunku.

Cyberbezpieczeństwo. Nowe specjalności

W naszej ofercie znajdziecie teraz nowe specjalności, które są odpowiedzią na wyzwania związane z bezpieczeństwem w świecie cyfrowym.

Analityk bezpieczeństwa i cyberbezpieczeństwa (studia licencjackie)

Ruszamy z nową specjalnością na kierunku Bezpieczeństwo narodowe! Analityk bezpieczeństwa i cyberbezpieczeństwo to specjalność to ścieżka, która pozwoli Wam zrozumieć wyzwania związane z cyberbezpieczeństwem. Dzięki temu modułowi z powodzeniem znajdziesz zatrudnienie w sektorze bezpieczeństwa, szczególnie firmach odpowiadających za cyberbezpieczeństwo, a także administracji publicznej. W ramach specjalności przewidziano przedmioty kształcące umiejętności analityczne, w tym w obszarze pracy na dużych zbiorach danych oraz najnowszych technicznych środkach pozyskiwania informacji. W Twoim programie studiów znajdą się takie przedmioty jak: Krajowy system cyberbezpieczeństwo, Cyberzagrożenia, Bezpieczeństwo cyfrowe infrastruktury krytycznej, Modelowanie i prognozowanie środowiska bezpieczeństwa.

Cyberbezpieczeństwo (studia magisterskie)

Dzięki tej specjalności zdobędziesz niezbędne kompetencje i umiejętności w zakresie wykorzystania cyberprzestrzeni. Bez wątpienia na rynku pracy będą poszukiwane właśnie takie osoby, które świadomie poruszają się w świecie wirtualnym w oczekiwany dla pracodawcy sposób oraz są wrażliwe na zagrożenia. Zrozumienie uwarunkowań cyberbezpieczeństwa z uwzględnieniem rozwiązań prawnych, świadomości społecznej oraz samej specyfiki działania w świecie wirtualnym pozwoli Ci stać się ekspertem w tej dziedzinie. Dlatego proponujemy Ci cykl zajęć praktycznych prowadzonych przez praktyków, w  zmodernizowanej na potrzeby specjalności pracowni dydaktycznej. Zależy nam, by absolwenci z powodzeniem znaleźli zatrudnienie wszędzie tam, gdzie korzysta się z cyberprzestrzeni, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymania bezpieczeństwa zasobów, jak i ich użytkowników.

Jako absolwent bezpieczeństwa narodowego znajdziesz zatrudnienie w różnych placówkach, które poszukują ekspertów w tej dziedzinie. Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych, wybierając studia na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu!

Maciej Skrzypek

Dowiedz się więcej...