fbpx

Student w wielkim mieście

2781

Być może studia w innym mieście oznaczają dla Ciebie wyprowadzkę od rodziców. W końcu jest to bardzo ważny moment w życiu. Otwierają przed Tobą nowe możliwości. Niezależnie od tego, jakie studia wybrałeś i na jakiej uczelni, pewne kwestie pozostają uniwersalne. Trzeba zdecydować gdzie mieszkać? Z rodzicami? A może trzeba się wyprowadzić?  W takim wypadku – akademik czy pokój w mieszkaniu? A może myślisz o pracy w trakcie studiów? Na te i kilka innych kwestii postaramy się za chwilę odpowiedzieć.

Mieszkanie vs akademik

Stoisz przed ważnym wyborem – wynająć pokój w mieszkaniu czy w akademiku? Każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy. Jako student WNPiD możesz złożyć wniosek o przyznanie miejsca w jednym z pięciu akademików, które wyróżniają się położeniem w centrum Poznania, nieopodal zielonych terenów i dogodnym połączeniami komunikacyjnym z budynkami uniwersyteckimi. Podczas wypełniania wniosku wskazujesz, w którym z nich chciałbyś dostać miejsce, a także w jakim pokoju chciałbyś zamieszkać.

A może wolisz mieszkać w mieszkaniu? Teoretycznie jest tam inna atmosfera niż w akademikach, w których mieszka wielu studentów. W Poznaniu znajdziesz dużo ofert skierowanych do studentów. Należy jednak zwrócić uwagę na treść ogłoszeń, ponieważ niektóre z nich dotyczą całego mieszkania, a nie pojedynczego pokoju. W takiej sytuacji to zazwyczaj student szuka współlokatorów na własną rękę, by móc podpisać umowę z właścicielem mieszkania. W sytuacji, gdy dojdzie do konfliktu z wynajmującym (czego Tobie w żadnym wypadku nie życzymy), można zwrócić się o pomoc do Pełnomocnika Prezydenta Miasta Poznania ds. Interwencji Lokatorskich.

Komunikacja

A może mieszkasz na tyle niedaleko Poznania, że będziesz nadal mieszkał w domu z rodzicami? Przykładowo na nasz Wydział możesz dojeżdżać komunikacją zbiorową. W tej sytuacji najlepiej skorzystać z linii tramwajowej PST, czyli popularnej pestki. Wystarczy dojechać na przystanek „Os. Sobieskiego” i dojść kawałek z pętli tramwajowej. Możesz kupić bilet okresowy lub semestralny i zapisać go na swojej legitymacji studenckiej. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie PEKA. A może dojeżdżasz do Poznania pociągiem? Idealnym rozwiązaniem dla Ciebie w takiej sytuacji będzie bilet Bus-Tramwaj-Kolej, czyli bilet miesięczny na pociąg i komunikację miejską w Poznaniu. Jeżeli chcesz możesz też dojeżdżać samochodem – pod wydziałem jest duży parking, także nie musisz się martwić o to, gdzie zaparkować.

Finanse

Jako student UAM możesz starać się o stypendia i różnego typu zapomogi. Studenci tacy jak Ty mogą starać się między innymi o stypendium socjalne, stypendium dla osób niepełnosprawnych czy zapomogę. Osoby, które otrzymują stypendium socjalne mogą także starać się o dodatek mieszkaniowy, jeżeli wynajmują mieszkanie lub mieszkają w akademiku. Jeżeli jesteś laureatem lub finalistą olimpiady przedmiotowej możesz starać się o stypendium rektora. Szczegółowe informacje odnośnie pomocy materialnej uzyskasz na stronie internetowej oraz Biurze Obsługi Studenta na Wydziale.

Myślisz o pracy podczas studiów? Wiele osób pracuje dorywczo bądź na część etatu. Jest to do zrobienia. Wiele miejsc opiera swoje funkcjonowanie na pracy studentów i stara się „iść na rękę” przy układaniu grafików tak, byś mógł uczestniczyć w zajęciach i nie musiał wybierać praca czy nauka. Jeżeli uda się Tobie znaleźć pracę związaną z kierunkiem, który studiujesz i chciałbyś zająć się nią „na poważnie” możesz starać się o przyznanie Indywidualnej Organizacji Studiów.

Życie kulturalne

Poznań jest miastem, w którym dzieje się wiele i to wiele ciekawego. Oferta kulturalna jest bardzo bogata. Chcesz pójść na spotkanie z ciekawą osobą? A może chcesz wziąć udział w warsztatach? Podstawowym miejscem, gdzie możesz sprawdzić nadchodzące wydarzenia, jest Co? Gdzie? Kiedy?, gdzie znajdują się informacje zebrane przez Urząd Miasta. Co roku w Poznaniu odbywają się wiele festiwali jak na przykład Ethnoport, Pyrkon czy Malta Festival Poznan. Możesz także skorzystać z szerokiej oferty teatrów, klubów muzycznych i kin studyjnych. I oczywiście nie należy zapominać o Juwenaliach. Na pewno znajdziesz coś dla siebie!

W tym krótkim wpisie staraliśmy się odpowiedzieć na najbardziej nurtujące kwestie, jakie możesz mieć. Czy odpowiedzieliśmy na wszystkie? Pewnie nie, ale jeżeli chciałbyś o coś zapytać, śmiało do nas pisz! Czekamy na wiadomości od Ciebie na Messengerze lub Instagramie. Do zobaczenia wkrótce na WNPiD!

Magdalena Michalak

Dowiedz się więcej...