fbpx

Nauka online. Zajęcia na uczelni w dobie koronawirusa

nauka online 2

Pandemia COVID-19 i wprowadzone w związku z nią obostrzenia i ograniczenia dotknęły także uczelni wyższych. Od połowy marca na naszym Wydziale studenci i wykładowcy spotykają się w świecie online. W tym artykule dowiecie się jak wygląda kształcenie zdalne na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa, a także jakie rozwiązania wprowadziliśmy, aby umożliwić efektywną naukę naszym studentom.

Z sali wykładowej do Microsoft Teams

Organizując zajęcia w takiej formie najważniejsze jest bezpieczeństwo studentów i ich danych. Wybraliśmy narzędzie, które zapewnia studentom i wykładowcom usługi najwyższej jakości – Microsoft Teams. Stworzone na potrzeby zajęć zespoły spotykają się na wspólnych wykładach i ćwiczeniach, dzięki czemu zapewniona jest pełna interaktywność pomiędzy uczestnikami. Studenci szczególnie chwalą sobie tę formę zajęć – swoje ulubione wykłady zdarza im się śledzić w przydomowym ogrodzie czy nawet w łóżku z kubkiem ulubionej kawy.

Nauka online przebiega w bardzo miłych okolicznościach.

Atutem tego narzędzia jest połączenie go z platformą USOS (studencki odpowiednik e-dziennika), dzięki autorskiemu Panelowi Dydaktycznemu UAM. Korzyści? Każdy student zapisany na dany przedmiot otrzymuje informację na maila kiedy odbędzie się kolejny wykład.

MS Teams to nie jedyna platforma, na której  prowadzimy zajęcia. Jeszcze przed pandemią koronawirusa część zajęć odbywała się za pomocą Moodle’a.

Jak przygotować się do zajęć online?

Mgr Tomasz Kaczmarek, wykładowca naszego Wydziału w rozmowie dla telewizji studenckiej Flesz podpowiada jak przygotować się do zajęć w trybie zdalnym:

Możesz spróbować ustawić laptopa trochę wyżej niż na biurku – kamera ustawiona na wysokości oczu daje najlepszą perspektywę. Nie widzimy wtedy dziurek w nosie i dużego podbródka (kamera z dołu) czy wielkiego czoła (kamera z góry)…Pamiętaj o tle! Wnikliwi słuchacze chętnie wytkną Ci różne przedmioty i sytuacje, które będą się znajdować lub dziać za Tobą. Jak szukać tła? Najlepiej jak będzie to jednolita, czysta ściana. Używana na UAM aplikacja MS TEAM daje opcję rozmazania tła. Jeżeli ktoś (podobnie jak ja) nie jest zwolennikiem wielkiego porządku w pokoju i zgadza się z tezą, że największe umysły czerpią z chaosu, będzie to idealne rozwiązanie.

mgr Tomasz Kaczmarek dla Flesza

Treść całego artykułu znajdziecie tutaj.

Praca na pełnych obrotach w wykonaniu studentów WNPiD.

Pakiet Adobe dla studentów WNPiD

Firmy i koncerny na całym świecie postanowiły w dobie pandemii  udostępnić za darmo swoje wybrane usługi. Do takich należy m.in. przedsiębiorstwo Adobe, które z myślą o studentach udostępniło bezpłatnie swój pakiet Adobe Creative Cloud. Teraz każdy student może tworzyć profesjonalne materiały bez wychodzenia z domu i ponoszenia kosztów wykupienia licencji.

Zakończenie studiów bez wychodzenia z domu

Prowadzenie wykładów i ćwiczeń to nie jedyne wyzwanie, z którym musimy się mierzyć. Czy jesteśmy również gotowi na to, aby przedmioty prowadzone online, mogły być również w takiej formie zaliczone? Tak! Z dumą możemy powiedzieć, że za nami już pierwsze egzaminy, w tym także dyplomowe! Najważniejszy moment dla wszystkich studentów – obrona pracy licencjackiej lub magisterskiej możliwa jest teraz bez wychodzenia z domu. Zobaczcie jak wygląda taki egzamin.

Pierwszy egzamin dyplomowy w trybie online na kierunku Bezpieczeństwo narodowe.

Jak długo będziemy prowadzić kształcenie w tej formie? Tego jeszcze nikt nie wie. Czy zajęcia online staną się częścią dydaktyki na uniwersytecie? Wszystko wskazuje na to, że tak będzie. Z pewnością jednak stwierdzamy, że jesteśmy gotowi na prowadzenie takich zajęć, bez uszczerbku na procesie dydaktycznym i bez przedłużania czasu jego trwania. Dzięki dostępności rozmaitych narzędzi i dodatkowych usług nasi studenci mogą w pełni wykorzystać wolne chwile (których mamy teraz tak wiele) na samodoskonalenie.

#ZostańWDomu i studiuj online!

Dowiedz się więcej...