fbpx

Rekrutacja jednak nie jest taka straszna!

debaty4

Nadszedł w końcu ten czas – jesteś przed lub tuż po maturze, może wybrałeś już studia albo jest to dopiero przed Tobą. Zastanawiasz się jak dostać się na studia? jak przebiega rekrutacja? Tego dowiesz się z tego artykułu. Zaczynajmy!

Rekrutacja ruszyła 1 czerwca

Pierwszym krokiem, który musisz zrobić jest założenie konta w Internetowym Systemie Rekrutacji UAM na stronie rekrutacja.amu.edu.pl. Musisz tam podać podstawowe informacje np. dane kontaktowe, nazwę ukończonej szkoły, rok zdawania matury. Sekcję, gdzie jesteś proszony o uzupełnienie wyników matur możesz ze spokojem pominąć – wrócisz do niej, gdy otrzymasz świadectwo maturalne w sierpniu.

Wybierz kierunek dla siebie!

Dobrze, i co dalej? Z listy wszystkich kierunków wybierasz te, które Ciebie interesują. Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o danym kierunku niż tylko to, jakie przedmioty są wymagane przy rekrutacji? W takiej sytuacji wejdź na naszą stronę . Jeżeli nie znajdziesz wszystkiego, co Ciebie interesuje, warto napisać z pytaniami na podane adresy, napisać do nas na Messengerze lub Instagramie albo poszukać na Facebooku grup studenckich i tam zadać pytania.

Gdy zdecydujesz, na które kierunki chcesz się zapisać, wejdź w dany kierunek i wybierz przycisk „Zapisz się”. Pamiętaj jednak, że jeżeli nie opłacisz zapisu, nie będziesz brany pod uwagę przy tworzeniu listy osób przyjętych na dany kierunek. Jeżeli opłacisz jakiś kierunek, ale stwierdzisz, że jednak nie chcesz się na niego rekrutować, możesz wycofać opłatę i wypełnić formularz, żeby otrzymać zwrot środków.

Co jeszcze zostało do zrobienia? Gdy otrzymasz świadectwo maturalne musisz wpisać wyniki do formularza, by system mógł obliczyć liczbę punktów, którą zdobyłeś w rekrutacji. Zdawałeś kilka przedmiotów, które są w kategorii „jeden z do wyboru” i nie wiesz, który da Tobie najwięcej punktów? Nie przejmuj się. Wpisz wszystkie wyniki, jakie uzyskałeś na maturze. System rekrutacyjny został tak skonstruowany, że wybiera dla Ciebie ten przedmiot, który daje Tobie najwięcej punktów w rekrutacji.

Wyniki rekrutacji zobaczysz na swoim koncie w Internetowym Systemie Rekrutacji. Znalazłeś się wśród osób przyjętych? Gratulacje! Przed Tobą ostatnie zadanie związane z rekrutacją. Prześlij komplet wymaganych dokumentów drogą online do wydziałowej komisji. A co w sytuacji, gdy nie dostałeś się? Oczywiście, nie zakładamy takiej możliwości, ale jeżeli do tego dojdzie, nie załamuj się. Napisz odwołanie od decyzji komisji rekrutacyjnej i wyślij ją na wskazany adres. Myślisz, że to nie ma sensu? Właśnie, że ma! Odwołania rozpatrywane są we wrześniu, ponieważ w trakcie wakacji część osób rezygnuje ze studiów i zwalnia miejsca. W takim wypadku dostaniesz informację, że po rozpatrzeniu odwołania zostałeś przyjęty na studia. Udało się! Jest także inna możliwość – jeśli na Twoim kierunku uruchomiona zostanie II tura to nadal masz szansę.

Rekrutacja może wydawać się skomplikowana, ale wcale taka nie jest. Każdy da sobie radę – Ty też! Wszystko odbywa się przez internet – świetnie znasz to środowisko, zatem rekrutacja nie sprawi Ci żadnych problemów. Masz jeszcze jakieś pytania? Napisz do nas. A jeśli nie, to czekamy na ciebie na WNPiD. Do zobaczenia!

Magdalena Michalak

Dowiedz się więcej...