fbpx

Redakcje studenckie. Pierwszy krok do kariery w mediach

_M7A5463

Nasz Wydział wyróżnia się spośród innych. To za sprawą m. in. tego, że studenci sami lgną do ciężkiej pracy, rozwijania własnych kompetencji, a żeby uzyskać zadawalające efekty, zostają „po godzinach”. Niewątpliwie sprawia im to wiele przyjemności i satysfakcji, ponieważ pisanie tekstów do gazety, występowanie przed kamerą, czy relacjonowanie wydarzeń w radiu to ich pasja oraz praca marzeń. Trzeba przyznać, że właśnie, dzięki tej pasji nasze media studenckie są na takim wysokim poziomie.  Na naszym Wydziale możesz zostać członkiem jednej z 7 redakcji, które tworzą wspaniali ludzie: Bardzo Uniwersyteckie Czasopismo (BUC), Fenestra, Sic! e-gazeta studencka, Flesz, Kurier Akademicki oraz Radio Meteor oraz Studencka Agencja Fotograficzna.

Bardzo Uniwersyteckie Czasopismo pisze na rozmaite tematy, które interesują tworzących go dziennikarzy: sport, kultura, publikowane są opowiadania, wiersze oraz fotoreportaże (nawet kilka moich 😉). Pierwszym redaktorem naczelnym był uwielbiany przez studentów Pan Profesor Osiewicz, a swoje pierwsze kroki w dziennikarstwie stawiała w tej redakcji Małgorzata Mielcarek.

https://www.facebook.com/fb.buc/videos/680619296005364/

Gazeta studencka BUC – co za oryginalna nazwa, prawda? Jest taką nie tylko z nazwy, ale przede wszystkim dzięki ludziom, którzy do niej piszą. Bardzo Uniwersyteckie Czasopismo to gazeta lajfstajlowa. Każdy znajdzie w niej coś, co lubi: od wydarzeń uniwersyteckich, przez szeroko rozumianą kulturę, po sport. Bardzo lubię pisać, dlatego postanowiłam, że spróbuję swoich sił właśnie w tutaj. Teraz po 2 latach wiem, że to była najlepsza decyzja, którą mogłam podjąć na I roku studiów. BUC jest otwarty dla każdego. Jest po to, aby pomagać przełamywać strach, szlifować swoje umiejętności i najzwyczajniej w świecie popełniać błędy. Gdzie student dziennikarstwa ma nabyć praktyki, jak nie w mediach studenckich? To właśnie ten czas, kiedy można próbować wszystkiego i nikt za błędy nie będzie ganił, a doradzał, jak ich nie popełniać. Redakcja to nie tylko pisanie tekstów i udział w kolegiach, ale to przede wszystkim ludzie. Mamy wspaniałą atmosferę między sobą. Każdy jest otwarty na pomoc dla siebie nawzajem. Oprócz tego, chętnie integrujemy się poza uczelnianymi murami w luźniejszej atmosferze w osobliwych lokalach poznańskich zakamarków (if you know what i mean 😊). Piszesz teksty? Pasjonujesz się fotografią? Jesteś królową/królem mediów społecznościowych? Jeśli chociaż raz odpowiedziałeś „tak” na jedno z powyższych pytań, nie zwlekaj – dołącz do Nas!

Sylwia Jabłońska, była redaktorka BUCa

Fenestra została stworzona w 2006 roku przez politologów i nadal artykuły publikowane na jej łamach są głównie o tematyce politycznej, jednak każdy znajdzie coś dla siebie do przeczytania w wolnej chwili.

https://www.facebook.com/gazeta.fenestra/videos/508913122970513/

Wiele osób zwiastuje śmierć gazet, w którą ja nie wierzę. Dobre dziennikarstwo przetrwa. Prasa musi jednak dostosować się do współczesnego odbiorcy i jego potrzeb oraz wykorzystywać siłę internetu i social mediów. Wartościowe dziennikarstwo przetrwa zarówno na papierze, jak i w internecie. W „Fenestrze” również działamy zarówno w klasycznej formie, jak i prowadzimy stronę internetową. Co miesiąc przygotowujemy numer papierowy, który jest kolportowany na większość wydziałów UAM, a także na kilka innych poznańskich uczelni. Poza tym cały czas dbamy o stronę internetową, na której każdy może pisać o tym, co uzna za ważne i warte przekazania innym. Dzięki temu otrzymujemy pełen wachlarz doświadczeń. Dzięki pracy w „Fenestrze” rozwijamy również sieć naszych kontaktów i poznajemy wiele ciekawych osób. To w naszej redakcji wielu początkujących dziennikarzy przeprowadziło swój pierwszy wywiad, porozmawiało z pierwszym politykiem czy kontaktowało się z rzecznikiem prasowym. Działalność w naszym zespole daje również możliwość wzięcia udziału w wielu przedsięwzięciach. Przygotowywaliśmy medialną oprawę największych studenckich imprez, jak Juwenalia, Agronalia czy Wielkie Grillowanie. Wspólnie z telewizją „Kurier Akademicki” prowadziliśmy również całodzienną relację ze sztabu WOŚP przy Politechnice Poznańskiej. Od kilku miesięcy współpracujemy również z największym sportowym klubem w Wielkopolsce, czyli Lechem Poznań, który przekazuje nam bilety na mecze swojej drużyny.

Aleksandra Konieczna, była redaktor naczelna Fenestry

Flesz to studencka telewizja, która od października do czerwca co tydzień wydaje swoje materiały na różnorodne tematy. Jest to idealne miejsce, żeby nauczyć się występować przed kamerą, ale i operować nim, czy poznać tajniki montażu.

Zobacz najnowsze wydanie Flesza!

Studiowanie dziennikarstwa nie byłoby tak wartościowe jak połączenie go z działalnością w mediach studenckich. Od listopada działam we Fleszu i to co mi daje redakcja jest trudne do opisania w słowach. Oprócz tego, że mogę doskonalić praktyki dziennikarskie, poznałam inspirujących i wspaniałych ludzi. Fleszowa działalność nie jest dla mnie nudnym obowiązkiem, a bardziej przygodą. I tutaj naprawdę, nie mijam się ani trochę ze znaczeniem słów, bo Flesz jest przygodą z krwi i kości. Taka rodzinna atmosfera sprawia, że każde wyjście na nagranie traktuję jak świetnie spędzony czas wolny. 

Julia Przybyłowska, dziennikarka Flesza

Kurier Akademicki jest redakcją telewizyjną, która powstała w 2011 roku, a za swój główny cel stawia tworzenie odcinków, które są emitowane na antenie WTK.

Jeżeli myślisz na serio o zawodzie dziennikarza, to nie ma lepszego przygotowania niż Kurier Akademicki. To, że poznasz tu świetnych ludzi, dzielących tę samą pasję to jedno, ale poznasz tez siebie – swoje „dziennikarskie ja”. Czy kiedykolwiek myślałam ze nadaje się do gadania przed kamerą? A gdzie tam! Dopiero na castingu do Kuriera, Lesław Ciesiołka (opiekun redakcji), powiedział mi „masz buzie, którą lubi kamera”. I stało się tak, że rzeczywiście polubiłyśmy się z kamera. W redakcji możesz być operatorem, dziennikarzem, prowadzącym, montażystom… kimkolwiek chcesz. Po czasie sam zobaczysz, w która stronę Cię ciągnie. Z doświadczeniami zdobytymi w Kurierze Akademickim bez problemu odnajdziesz się na praktykach zawodowych. Wiem co mówię, bo pracując w WTK widzę, że 90% praktykantów, którzy do nas przychodzą to osoby z Kuriera. I nie sposób nie wspomnieć, że conajmniej pięcioro obecnych lub byłych kurierowiczow w WTK pracuje. Pewnie obsadzają tez inne redakcje prasowe czy radiowe. I żeby ostatecznie Cię przekonać wspomnę tylko, że lepszych imprez, niz nasze wyjazdy integracyjne, na studiach nie doznasz.

Monika Kubiaczyk, była redaktorka Kuriera Akademickiego, obecnie Polsat

Studencka Agencja Fotograficzna tworzy przepiękne fotografie, którymi nie powstydziliby się profesjonaliści! Jednak nie tworzą jedynie samych zdjęć, ale realizują również wiele innych kreatywnych projektów oraz piszą ciekawe artykuły.

https://www.facebook.com/SAFwnpid/videos/425725768201654/

SAF to chyba miejsce do Twojego fotograficznego rozwoju. Możemy opowiedzieć Ci o podstawach, ale możemy też od razu przejść do ustawiania światła w naszym studiu fotograficznym. Jesteśmy chyba jedynym medium, które aktywnie działa w tematyce… reklamy internetowej. Płatne kreacje na FB, nauka ADS Google – na małą skalę, ale każdy znajdzie coś dla siebie. Poza reklamą, znajdzie się czas na budowanie obecności w mediach społecznościowych. No i nie mówimy tutaj tylko o Facebooku. Kochamy fotografię i wszystko to, co kojarzy się z kreatywnością. Dlatego publikujemy galerie zdjęć, ale także ożywiamy zapomniane historie poprzez słowa. Nasza strona internetowa to idealne miejsce do publikowania tego – co interesuje Ciebie. Chcesz nauczyć się działać na WordPressie? Roboty jest aż zbyt dużo. Możesz dzielić się swoją wiedzą i zdobywać ją od innych. Organizujemy wewnętrzne warsztaty dla członków SAFu oraz warsztaty zewnętrzne dla wszystkich. Mamy ludzi od fotografii koncertowej, krajobrazów, ludzi, zwierząt… No i spotkania organizujemy w porach wieczornych, żebyś mógł/mogła zdążyć „odbudować siły” po wymagających nocach na pierwszym roku studiów.

członkowie SAF

Radio Meteor jest uniwersytecką inicjatywą zrzeszającą ogromną grupę pasjonatów, którzy codziennie pracują jak mróweczki, aby dostarczyć najświeższe informacje z życia studenckiego, ale nie tylko, jak na prawdziwe radio przystało.

https://www.facebook.com/radiometeor.uam/videos/1831756510227979/

Warto zasilić szeregi Radia Meteor, bo jako największa redakcja wydziałowa (ok. 150 osób) dysponujemy najszerszym wachlarzem programowym oraz świetną atmosferą. Naszą działalność doceniła ogólnopolska społeczność studencka, czego dowodem jest przyznanie radiu I nagrody w kategorii „Media studenckie” w prestiżowym plebiscycie Pro Juvenes 2019, organizowanym przez Parlament Samorządu Studentów RP. W naszej ofercie znajdziemy aż 10 różnych działów: dział sportu (audycje, w których zawsze uczestniczą goście ze świata wielkopolskiego sportu + transmisje video z komentarzem meczów drużyn z poziomu ekstraklasy i I ligi, głównie koszykówki, piłki ręcznej oraz futsalu), dział informacyjno-publicystyczny (audycje o inicjatywach studenckich, informacjach z Poznania i nie tylko + codzienne, popołudniowe serwisy informacyjne), dział muzyki (audycje poświęcone w głównej mierze nowościom ze świata muzyki), dział gier i technologii (audycje o nowinkach technologicznych, o najnowszych i klasycznych grach komputerowych, a do tego niemalże codzienne streamy na Facebooku), dział kultury (audycje oparte przede wszystkim na zapowiedzi i recenzji lokalnych wydarzeń kulturalnych), dział promocji i reklamy (aktywność związana z promowaniem audycji, z organizacją eventów promujących radio, a także działalność w social mediach), dział fotograficzny (skupia ludzi z zajawką do robienia zdjęć na najróżniejszych wydarzeniach z okolicy i całego kraju), dział produkcji (nagrywanie audycji od strony technicznej i ich późniejsza obróbka dla dziennikarza), dział emisji (realizacja dziennikarzy w studiu na żywo) i wreszcie dział audycji autorskich (audycje na różne tematy, nowatorskie inicjatywy najaktywniejszych dziennikarzy). Jak widać, w Meteorze każdy znajdzie coś dla siebie! To jak, widzimy się na jesiennej rekrutacji? W końcu to #PoraNaCiebie

Paweł Jonik, były redaktor naczelny Radia Meteor

e-gazeta studencka Sic! zaprasza licealistów

Sic! jest e-gazetą funkcjonującą od 2008 roku, w której działają zarówno studenci stacjonarni i niestacjonarni. Podejmują oni różne tematy z rozrywki, sportu, wydarzeń ze świata, wydziału, czy uniwersytetu.

Zewsząd, codziennie i bez przerwy, płyną informacje. W skali świata, liczone już w miliardach. W e-gazecie studenckiej Sic! (http://sic-egazeta.home.amu.edu.pl/) także ty możesz być ich autorką, autorem. I nie musisz być studentką, studentem. Nasz wydział ma bowiem bliską współpracę z licznymi wielkopolskimi liceami. Ich uczennice i uczniowie goszczą na Morasku, my gościmy w ich szkołach. W obu sytuacjach są uczestnikami warsztatów dziennikarskich.  W tych prowadzonych przeze mnie poznają zasady researchu, monitoringu mediów, korzystania z e-źródeł, ich weryfikacji, konstruowania informacji, wywiadów, komentarzy, recenzji. Biorą do ręki aparat, fotograficznie ilustrują autorskie teksty. O czym piszą? O tym, co ich interesuje, intryguje, zachwyca, niepokoi, także inspiruje. Raz o filmie i książce, sporcie i koncercie, instagramowych i facebookowych ciekawostkach, raz o wydarzeniach bliskich i dalekich. Ale jest też na stronach Sic! miejsce na modę, kulinaria, praktyczne spostrzeżenia i rady dotyczące codzienności nastolatków. W pracy nad tekstami pamiętamy o odpowiedzialności za jakość słowa i obrazu. Poznajemy zasady, jakimi powinien kierować się rzetelny dziennikarz, który opisuje rzeczywistość taką, jaką ona jest, który – jak ognia – unika jej kreacji i manipulacji. Zatem, jeżeli masz ochotę i czas na to, aby być nie tylko odbiorcą, ale i nadawcą informacji, nie zastanawiaj się. Siadaj do klawiatury, słowa składaj w zdania, zdania w akapity. Dodaj ciekawy tytuł i zdjęcie. Całość przekieruj na adres: andrzej.piechocki@amu.edu.pl

Redaktor Andrzej Piechocki

Jak widać na naszym Wydziale panuje szeroki wachlarz możliwości rozwijania swojej kariery. Każdy znajdzie dla siebie coś interesującego, gdzie będzie się czuł jak ryba w wodzie. Warto stawiać swoje pierwsze kroki w mediach studenckich, ponieważ dają one doświadczenie, którego tak bardzo szukają przyszli pracodawcy. Pamiętaj również, że wcale nie musisz studiować dziennikarstwa, aby się udzielać w mediach studenckich, ani nie musisz się ograniczać do jednej redakcji. Wiele osób łączy działalność w paru mediach na naszym wydziale. Nie czekaj dłużej, zacznij myśleć o swojej karierze już dziś 😉

Martyna Woźniak

Dowiedz się więcej...