fbpx

Praktyka czyni mistrza, czyli jak WNPiD łączy naukę z doświadczeniem

64496737_2876056539076638_2085427289037733888_o

Gdy zaczynasz się rozglądać za pracą, która by Cię interesowała, okazuje się, że pracodawcy wymagają od przyszłych pracowników doświadczenia, ale jak je zdobyć w tak młodym wieku, a dodatkowo studiując? Poprzez praktyki i staże realizowane podczas trwania nauki na naszym Wydziale.  

Podczas studiów licencjackich i magisterskich studenci muszą zrealizować określoną ilość godzin praktyk. Na każdym kierunku wygląda to trochę inaczej. Dziennikarstwo oraz zarządzanie państwem mają najwięcej godzin do zrealizowania. Na Zarządzaniu Państwem studenci mają ułożony plan zajęć od poniedziałku do środy, a w czwartki i piątki uczęszczają do miejsca, gdzie uczą się praktycznych rzeczy. 

Programy stażowe na WNPiD

Regularnie na naszym Wydziale odbywają się programy stażowe, które odznaczają się wysoką jakością, jak np. Pomost na rynek pracy realizowany w latach 2017-2019. Przeznaczony był dla studentów z lat dyplomowych, a odznaczał się bardzo wysokim dofinansowaniem z funduszu europejskiego. Uczestnicy mogli wybrać firmy z listy np. Ikea, Volkswagen, TVP, Lech Poznań, Still, Fundacja Jeden Uniwersytet, różne biura podróży i wiele innych, jak również mogli nawiązać własne współprace z wybranymi przez siebie firmami, czy urzędami.

Dzięki Pomostowi nie tylko dostałam pracę w renomowanej poznańskiej spółce, ale także odnalazłam pasję w tym, co robię.  Udowodniłam sobie także, że jak się chce, to można. Wszystko. Bez wyjątku.

Anna Nycz, uczestniczka Pomostu na rynek pracy
Finaliści Brains Attack V

Brains Attack to projekt stażowy, podczas którego studenci rywalizują między sobą, w ramach 2-3 osobowych grup, wykonując zadania wymyślone przez firmy współpracujące z zakresu PR, HR czy marketingu. W nagrodę można wygrać płatne staże w firmach partnerskich. W 2019 r. kiedy obchodziliśmy 100-lecie UAM i 10-lecie WNPiD dodatkową nagrodą była podróż Śladem europejskich uniwersytetów.

Brains Attack to przede wszystkim okazja poznania samego siebie. Występując przed przedstawicielami firm, na wierzch wychodzą wszystkie niedociągnięcia, które, aby sprzedać swój pomysł, trzeba wyeliminować. Program ten uświadomił mi, jak ważne w karierze zawodowej jest umiejętne zaprezentowanie siebie i swojej kreatywności.

Grzegorz Iwasiuta, finalista Brains Attack IV
Tak wyglądała nasza podróż po Europie w ramach Brains Attack

Uniwersytet Jutra: Staż na dobry start!

W 2022 r. uruchomiliśmy nowy program stażowy, w którym udział wzięło ponad 300 studentów z naszego Wydziału. Trzymiesięczne staże sfinansowano z projektu Uniwersytet Jutra II, a studenci mogli sami wybrać miejsce odbywania stażu lub skorzystać z oferty wydziałowej.

Aktualne oferty praktyk i staży znajdziecie w Intranecie Studenta WNPiD.

Urząd, konsulaty, międzynarodowa korporacja, biuro podróży, stacje telewizyjne, radiowe, redakcje prasowe, agencje reklamowe to tylko parę z opcji, które może dla siebie wybrać student Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM, aby realizować swoje pasje przy jednoczesnym podnoszeniu swoich kwalifikacji zawodowych. Każdy z tak bogatej oferty wybierze coś dla siebie.

Martyna Woźniak

Dowiedz się więcej...