fbpx

Co ze studiami od października? Organizacja roku akademickiego w czasie epidemii

_M7A2520-2

Wielu z Was od października rozpocznie kolejny etap swojego życia. Dla jednych potrwa on trzy, dla drugich pięć lat, jednak dla wszystkich będzie to wyjątkowy czas zdobywania nowej wiedzy i umiejętności praktycznych. Od marca tego roku zmagamy się z epidemią koronawirusa, która przeniosła wiele naszych aktywności do przestrzeni Internetu. Sami doświadczyliście nauczania na odległość tuż przed maturą, a podobny tryb wybrały także uczelnie wyższe, których częścią za chwilę się staniecie. Jak wyglądać będą Wasze studia w pierwszych miesiącach? Tego dowiecie się w tym artykule.

Komunikat Rektora

Zgodnie z zapowiedziami zamieszczonymi w mediach społecznościowych UAM uroczyście rok akademicki zainaugurujemy 1 października. Wydarzenie będzie można śledzić online, poprzez transmisję na żywo.  Dwa tygodnie później rozpoczną się zajęcia dla wszystkich studentów. Taka decyzja została podyktowana koniecznością wydłużenia rekrutacji i przedłużeniem roku akademickiego 2019/2020.

W semestrze zimowym wykłady zdalne

Jak czytamy w komunikacie, wszystkie wykłady w  semestrze zimowym prowadzone będą w trybie zdalnym. Jak to będzie wyglądać w praktyce? Będziecie uczestniczyć w tego typu zajęciach bez wychodzenia z domu, za pomocą platform, które udostępni Wam uczelnia (MS Teams, Moodle). Wcześniej przejdziecie szkolenie z pracownikami UAM z tego, jak korzystać z platform do kształcenia na odległość. Po rozpoczęciu studiów zostaniecie przypisani do grup, dzięki czemu będziecie mogli sprawdzić kiedy dokładnie odbywać się będą Wasze zajęcia. Wykłady i ćwiczenia odbywać się będą w czasie rzeczywistym zgodnie z planem zajęć.

A co z innymi zajęciami?

Zgodnie z postanowieniem Rektora pozostałe zajęcia (ćwiczenia i lektoraty w przypadku WNPiD) zostaną podzielone na te, które mogą odbywać się w trybie zdalnym oraz te, które muszą odbyć się w salach dydaktycznych, z zachowaniem reżimu sanitarnego. Jak czytamy w rozporządzeniu Rektora: Zajęcia, które ze względu na etap kształcenia oraz na specyfikę przedmiotu, w szczególności zajęcia związane z dostępem do infrastruktury można prowadzić w siedzibie uczelni w części lub całości. Dziekani każdego Wydziału podejmą decyzję, które zajęcia prowadzone będą zdalnie. Wykaz taki zostanie podany do połowy września.

Kiedy poznamy plan zajęć?

Szczegółowy plan zajęć na semestr zimowy zostanie podany do 28 września. W tym roku akademickim będzie obowiązywać zasada, że w jednym dniu będziecie mieli tylko zajęcia online lub tylko te realizowane na Wydziale. Dzięki temu nie będziecie musieli obawiać się, że zajęcia stacjonarne i te online będą Wam się pokrywać.

Tak wyglądają egzaminy dyplomowe w dobie pandemii koronawirusa

Szkolenia dla studentów z kształcenia online

W okresie od 1 do 15 października weźmiecie udział w kursach przygotowawczych do kształcenia zdalnego. Jeśli będziecie mieli jakieś pytania, możecie kierować je do nas na Facebooku.

Na koniec poznajcie najważniejsze terminy obowiązujące w nowym roku akademickim. Szczegółowe informacje znajdziecie tutaj.

Przed nami nadzwyczajny rok akademicki. Jesteśmy mądrzejsi o doświadczenia z ubiegłego semestru i przygotowujemy wszystko, by Wasz pobyt na Wydziale był bezpieczny dla wszystkich. Jesteśmy gotowi do prowadzenia zajęć online. Nigdy nie zastąpią nam one fizycznego kontaktu, ale wyjątkowe czasy wymagają wyjątkowych rozwiązań.

Maciej Skrzypek

Dowiedz się więcej...