fbpx

Publikuj wyniki swoich badań naukowych! Refleksje – pismo naukowe studentów i doktorantów UAM

refleksje_redakcja

Możliwe, że już wiesz co chcesz robić w życiu i swój plan będziesz realizować od pierwszego dnia studiów. Może marzy Ci się kariera naukowa, ale obawiasz się, że to jeszcze za wcześnie?  A może dopiero na studiach odkryjesz, że drzemie w Tobie dusza młodego naukowca. W obu przypadkach na naszym Wydziale masz szanse by stawiać pierwsze kroki w świecie nauki! Dziś opowiem Ci o unikatowym czasopiśmie naukowym, w którym możesz publikować wyniki prowadzonych przez Ciebie badań.

Refleksje to czasopismo naukowe skierowane przede wszystkim do studentów i doktorantów naszego Wydziału, w którym mogą uczyć się pisania poważniejszych tekstów o charakterze naukowym z zakresu takich dziedzin, jak: nauki o polityce i administracji, nauki o bezpieczeństwie, nauki o mediach i komunikacji społecznej. Z początku pismo wydawane było tematycznie, jednakże zmieniono formę i obecnie poszerzono profil czasopisma.

Czasopismo naukowe studentów i doktorantów „Refleksje” wydawane jest od 2010 r. na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Choć nasz tytuł nie znajduje się na „ministerialnej liście”, to doktoranci wspólnie z władzami wydziału podjęli się dalszego prowadzenia czasopisma po to, by wspierać rozwój studentów. Warsztat pisarski, to kluczowa umiejętność dla absolwentów kierunków oferowanych przez WNPiD – trafne opisywanie rzeczywistości i zdolność do jej kontestowania, to coś co wyróżnia dobrych dziennikarzy czy politologów. Redakcja Refleksji skupia się na tym, by pomagać w pisaniu pierwszych tekstów naukowych, uczyć młodych badaczy dobrych praktyk, a także by inspirować do rozwoju naukowego. Nadsyłane teksty często są kilkukrotnie poprawiane i recenzowane po to, by dostosować je do wymagań publikacji naukowej. Jednocześnie recenzenci starają się poprzez komentarze przekazać wiedzę na temat struktury, metodologii i techniki pisania artykułu naukowego.

Maciej Górny, redaktor naczelny

W ostatnim numerze przeczytasz m.in. na temat Władimira Putina i wiarygodności jego wypowiedzi w kontekście relacji rosyjsko-ukraińskich, o zagrożeniu płynącym z zanieczyszczeń w polskich miastach, o sikhijskiej drodze ku wolności, czy o ograniczeniu praw do zgromadzeń w nowych demokracjach na przykładzie Marszu Niepodległości. Jak widać artykuły są różnorodne i każdy pisze o tym co go interesuje. Ważne tylko, żeby tekst mieścił się w obrębie danych słów kluczowych: nauki o polityce politologia, Unia Europejska, integracja europejska, systemy partyjne, nauki o mediach, systemy polityczne systemy medialne, kultura polityczna, ideologie polityczne, komunikowanie polityczne, myśl polityczna, stosunki międzynarodowe, samorząd terytorialny.

Zawsze powtarzam, że obojętnie co robimy, aby osiągnąć wyznaczony cel, nawet jeśli nie uda nam się go osiągnąć, przyda nam się to w życiu. Więc niezależnie, czy planujesz karierę naukową, czy też nie jest Ci z nią po drodze, pisanie tekstów do Refleksji wiele Cię nauczy, a przez przyszłego pracodawcę zostanie to docenione.

Martyna Woźniak

Dowiedz się więcej...