fbpx

List Dziekana WNPiD z okazji inauguracji roku szkolnego 2021/2022

DJI_0045-HDR-2

Drodzy Nauczyciele i Uczniowie,

w dniu rozpoczęcia zajęć w nowym roku szkolnym myślami jestem z wszystkimi, którzy po okresie wakacyjnym powracają do szkół i placówek edukacyjnych. Przedstawiciele społeczności Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przez lata towarzyszyli Wam w pierwszych dniach powrotów do szkół. Dziś chciałbym kontynuować tę tradycję w postaci krótkiego listu.

Do kolejnego roku szkolnego przystępujemy pełni nadziei, ale także i obaw, które towarzyszą nam od marca 2020 r. Dla nas wszystkich – dydaktyków, pedagogów, a przede wszystkim uczniów tryb nauki hybrydowej i zdalnej był czasem wyjątkowego wysiłku. W tych wszystkich niepokojach z jakimi inaugurujemy rok szkolny 2021/2022 nie możemy zapomnieć o potędze edukacji. To przecież osiągniecia naukowe pozwalają nam spoglądać w przyszłość z optymizmem. Niech to pozytywne nastawienie, choć wystawiane tak często na próbę, a także wytrwałość w pracy dydaktycznej i wychowawczej towarzyszą nam w najbliższych miesiącach.

Prof. dr hab. Andrzej Stelmach

Chciałbym Was zapewnić, że Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu kontynuować będzie swoje działania na rzecz wsparcia edukacji. Miesiące nauczania zdalnego potwierdziły, że projekt „WNPiD dla szkół” z powodzeniem stawił czoła epidemicznym wyzwaniom. Najlepszym przykładem jest cykl  „Z WNPiD na maturę online”, w ramach którego zorganizowaliśmy ponad 80 spotkań, dla blisko 600 uczniów z całej Polski. Kilka dni temu zakończyliśmy II edycję letnich kursów online, które były okazją do doskonalenia swoich praktycznych umiejętności. W czasie pandemii COVID-19 z naszego kalendarza nie zniknęły także inne aktywności jak turnieje debat oksfordzkich, czy wykład otwarte w nowej odsłonie.

Także nas pandemia nauczyła wiele w zakresie współpracy ze szkołami, dzięki czemu przystępujemy do kolejnego roku szkolnego pełni inspiracji i pomysłów na nowe aktywności. Tradycyjnie zapraszamy Was do udziału w warsztatach i wykładach online, które prowadzić będą wykładowcy i studenci naszego Wydziału. Nauczycieli i pedagogów już dziś zapewniamy o kontynuacji naszej corocznej konferencji „Szkoła XXI wieku”. Wszystkich zainteresowanych współpracą w rozpoczynającym się roku szkolnym zapraszamy do kontaktu z dr. Jakubem Jakubowskim (szkola@wnpid.amu.edu.pl).

Jeszcze raz życzymy Wam wszystkim dużo zdrowia, wytrwałości i optymizmu, dzięki którym stawimy czoła kolejnym wyzwaniom jakie czekają polską edukację.

Z wyrazami szacunku

Prof. dr hab. Andrzej Stelmach
Dziekan Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa
Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Dowiedz się więcej...