fbpx

Co nowego na maturze z WOSu? | PoradnikMaturalny#1

Co nowego na maturze z WOSu?

Od roku 2023 maturzyści i maturzystki, wybierający egzamin z Wiedzy o Społeczeństwie, zdawać go będą w nowej formule. W tym krótkim przewodniku wyjaśnimy Wam co zmieni się na maturze z WOSu. Zaczynamy!

Dlaczego warto zdać egzamin z Wiedzy o Społeczeństwie?

Matura z Wiedzy o Społeczeństwie należy do egzaminów, które łączą w sobie elementy wielu różnych przedmiotów. W trakcie jej zdawania zmierzycie się z zagadnieniami z zakresu historii, prawa, ekonomii, religii, kultury czy socjologii. Zdobycie tak obszernej wiedzy jest doceniane przez uczelnie wyższe, dlatego Wiedza o Społeczeństwie jest przedmiotem wysoko punktowanym w postępowaniu rekrutacyjnym. Dobry wynik z tego egzaminu może Wam zagwarantować miejsce na wymarzonych studiach.

Egzamin popularny wśród maturzystów, ale wymagający

Od lat egzamin maturalny z Wiedzy o Społeczeństwie cieszy się wysokim poziomem popularności w porównaniu z innymi przedmiotami. Nic dziwnego, dlatego że dobry wynik z niego otwiera drzwi na wiele kierunków studiów od nauk społecznych (dziennikarstwo, ekonomia, prawo, zarządzanie) po studia humanistyczne. Jak jednak wskazują corocznie publikowane przez CKE statystyki średni wynik oscyluje około 30 % na poziomie rozszerzonym. Z pewnością nie jest to rezultat jaki zadowala maturzystów i maturzystki, którzy przez lata przygotowywali się do egzaminu.

Z czego wynika trudność egzmianu z WOSu?

Jak już wspomnieliśmy matura z Wiedzy o Społeczeństwie obejmuje wiele obszarów tematycznych od historii najnowszej, filozofii, prawa, ekonomii, religii, kultury czy socjologii. Tym samym maturzyści i maturzystki muszą wykazać się rozległą wiedzą z wielu dziedzin, a także umiejętnością łączenia różnych wątków w analizie procesów i zjawisk, które przygotował egzaminator. Jak w takim razie na kilka miesięcy lub tygodni przed maturą przygotować się egzaminu z WOSu? Polecamy korzystanie z różnych opracowań i książek, których autorzy przyjmują różną perspektywę, a także w sposób jasny i klarowny potrafią dokonać syntezy omawianej problematyki.

Solidna dawka wiedzy zawsze pod ręką czyli Podcast Maturalny od WNPiD!

Słuchajcie nas w drodze do szkoły lub ze szkoły, w autobusie, tramwaju czy samochodzie, albo wykonując codzienne obowiązki w domu. Podcast Maturalny możecie zabrać ze sobą wszędzie!

Co nowego na maturze z WOSu?

Nowością na maturze z WOSu będą zadania polegające na analizie źródeł (fragmentów książek i artykułów), a także zastąpienie wypracowania pismem formalnym lub wypowiedzią argumentacyjną.

 • Pismo formalne – obejmować będzie zagadnienia z zakresu prawa i praw człowieka.
 • Wypowiedź argumentacyjna – np. rozważenie postawionej tezy, porównanie przedstawionej tematyki, przygotowanie wypowiedzi publicznej/artykułu na zadany temat.

Jak widzicie, na pierwszy rzut oka są to niewielkie zmiany, jednak wymagać one będą od Was zdobycia nowych umiejętności krytycznej analizy źródeł, a także poprawnego sformułowania pisma formalnego lub wypowiedzi argumentacyjnej. Zachęcamy do częstszego podejmowania próby zmierzenia się z takimi wyzwaniami. Trening czyni mistrza, a w przypadku matury z WOSu gwarantuje satysfakcjonujący wynik.

Z czego składa się matura z WOSu?

W arkuszu maturalnym znajdziecie zarówno zadania zamknięte, jak i otwarte. Zadania zamknięte to takie, w których wybieracie poprawną odpowiedź. Wśród zadań zamkniętych znajdą się:

 • zadania wyboru wielokrotnego,
 • zadania typu prawda – fałsz,
 • zadania na dobieranie.

Zadania otwarte to takie, w których samodzielnie formułujecie odpowiedź. Do takich zaliczają się:

 • zadania z luką, wymagające uzupełnienia zdania bądź krótkiego tekstu jednym lub kilkoma wyrazami, np. nazwami lub liczbami,
 • zadania krótkiej odpowiedzi wymagające: podania nazw, nazwisk bądź liczb; sformułowania wypowiedzi polegającej np. na uzasadnieniu, porównaniu czy wyjaśnieniu zjawisk bądź procesów.

Innym rodzajem zadań otwartych jest wspomniana dłuższa wypowiedź pisemna wymagająca: napisania pisma procesowego/urzędowego z wykorzystaniem własnej wiedzy przedmiotowej i załączonych przepisów prawnych lub wypowiedzi argumentacyjnej z wykorzystaniem własnej wiedzy przedmiotowej i załączonych materiałów źródłowych.

Obszary tematyczne:

Egzamin maturalny z WOSu obejmuje cztery obszary tematyczne:

 • Człowiek i społeczeństwo,
 • Państwo i polityka,
 • Prawo i prawa człowieka,
 • Zagadnienia międzynarodowe.

Dokładnie wymagania egzaminacyjne znajdzie w specjalnym dokumencie, dostępnym tutaj.

Egzamin z Wiedzy o Społeczeństwie 2023

Egzamin maturalny z WOSu, składający się z ok. 40 pytań, trwać będzie 180 minut. Łącznie za wszystkie zadania poprawnie rozwiązane możecie zdobyć maksymalnie 60 punktów. Matura z Wiedzy o Społeczeństwie odbędzie się w środę 10 maja 2023 roku, o godzinie 9:00.

Czas przygotować się do nowej matury z WOSu!

Jak dowiedzieliście się z naszego przewodnika, egzamin z WOSu będzie wyzwaniem, jednak jeśli przygotujecie się do niego dobrze, to satysfakcjonujący wynik jest gwarantowany. Z kolei bardzo dobry wynik otworzy Wam drzwi na wiele kierunków studiów.

Zapoznaj się z treścią Informatora, w którym znajdziesz jeszcze więcej przydatnych informacji jak będzie wyglądała matura z WOSu.

Chcesz stale śledzić nasze wpisy? Znajdziesz nas na:

Zainteresowała Ciebie ta tematyka? Wybierz nasze studia i zdobywaj nową wiedzę!

Dowiedz się więcej...