fbpx

Matura próbna WOS 2023 [analiza] 

MicrosoftTeams-image (15)

W grudniu 2022 r. maturzyści z całej Polski zmierzyli się z egzaminami próbnymi, które pozwoliły im sprawdzić stan wiedzy na kilkanaście tygodni przed ostatnim etapem ich edukacji na poziomie ponadpodstawowym. W tym wpisie przedstawimy Wam tematykę zadań, której pojawiły się na maturze próbnej, a co najważniejsze, jak przygotować się do ich poprawnego rozwiązania. Zainteresowani? No to zaczynamy! 

Matura próbna z Wiedzy o Społeczeństwie składała się z 19 pytań, a egzamin trwał 180 minut. Maksymalna liczba punktów do zdobycia wynosiła 60. Co ważne, czas trwania egzaminu, a także maksymalna liczba punktów będą takie same w maju 2023 r. Zmianie może ulec liczba pytań, dlatego nie rekomendujemy przywiązywania się do struktury jakiegokolwiek arkusza próbnego. 

Tematyka zadań na maturze próbnej 

Jakie zagadnienia czekały na zdających podczas matury próbnej z WOSU? 

Tematyka obejmowała następujące zagadnienia:   

 • Aktualne problemy gospodarczo-społeczne (poziom rozwoju gospodarczego, uzależnienie od technologii cyfrowych). Więcej na ten temat dowiecie się z naszego Podcastu Maturalnego, którego gościem był dr Rafał Szymanowski. 
 • Podstawowe prawa i wolności polityczne w Polsce. 
 • Mniejszości narodowe i etniczne w Polsce. 
 • Problematyka mniejszości w obliczu konfliktów zbrojnych na świecie. 
 • Formy demokracji bezpośredniej. Zagadnienie to omawiamy szczegółowo w naszym Bryku i Podcaście Maturalnym nt. form partycypacji politycznej.  
 • Typy systemów politycznych. Więcej na ten temat dowiecie się z naszego Podcastu Maturalnego, którego gościem był dr Krzysztof Duda. Dostępny jest także Bryk poświęcony temu zagadnieniu. 
 • System polityczny RP. Zagadnienie to omawiamy szczegółowo w naszym Bryku i Podcaście Maturalnym nt. systemu politycznego Polski. 
 • Samorząd terytorialny. Więcej na ten temat dowiecie się z naszego Podcastu Maturalnego, którego gościem była dr Katarzyna Walkowiak. 
 • Źródła prawa w Polsce. O tym zagadnieniu dyskutować będziemy podczas zbliżającego się Wykładu Otwartego, z udziałem dr. Norberta Gilla. 
 • Organizacje międzynarodowe w stosunkach międzynarodowych. 
 • Obywatelstwo UE i historia integracji europejskiej. Tematykę tą poruszamy w Podcaście Maturalnym, z udziałem prof. Beaty Przybylskiej-Maszner. 
 • Postawy społeczeństwa polskiego wobec członkostwa w organizacjach międzynarodowych.  
 • Geografia polityczna. 
 • Rozwój globalnego terroryzmu. 
 • Polityka zagraniczna Polski i regionalna współpraca międzynarodowa. 

Na koniec zdający maturę próbną zmierzyli się z przygotowaniem formalnego pisma, w którym odwołają się od przedstawionej decyzji administracyjnej, a także przygotowaniem wystąpienia nt. zmian społecznych w Polsce. O tym jak poprawnie rozwiązać tego typu zadania pisaliśmy w jednym z naszych poradników maturalnych [link]. 

Podsumowując, tematyka arkusza maturalnego jest zróżnicowana i wymaga pogłębionej wiedzy z różnych dziedzin od psychologii do nauk prawnych. Jak zauważyliście, wiele tych tematów poruszamy w naszych pomocach edukacyjnych – Podcaście Maturalnym i Bryku Maturalnym. Znajdziecie tam solidną dawkę wiedzy, a kolejne odcinki i artykuły pojawiać się będą aż do samej matury. 

Źródło arkusza: strefaedukacji.pl 

Dowiedz się więcej...