fbpx

XI Festiwal Nauki w I LO w Tomaszowie Mazowieckim – warsztaty [relacja]

MicrosoftTeams-image-16

Przedstawiciele naszego Wydziału – Maciej Skrzypek, Oliwia Szeląg i Aleksandra Wesołowska, zostali zaproszeni na XI Festiwal Nauki w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jarosława Dąbrowskiego w Tomaszowie Mazowieckim, który odbywał się 10 marca 2023 roku.

Nie jest to pierwszy Festiwal z tego cyklu, w którym naszy Wydział wziął udział! Współpracę ze szkołą w Tomaszowie prowadzimy od 2016 roku i od tego czasu mieliśmy okazję uczestniczyć już w kilku Festiwalach Nauki organizowanych w Liceum.

Każdy z naszych przedstawicieli przygotował swój własny wykładowy lub warsztatowy blok tematyczny, który mógł nie tylko przedstawic uczniom pod kątem teoretycznym. Była to również świetna okazja, aby porozmawiać z nimi na dany temat i zaangażowac ich do dyskusji podczas swoich zajęć.

Pierwszy wykład o tytule „Jak bronić demokrację przed wrogami?” poprowadził dla uczniów mgr Maciej Skrzypek. Nie tylko wyjaśnił on młodzieży czym jest demokracja, jakie są jej mechanizmy oraz jakie zagrożenia stoją na jej drodze, ale także zaangażował uczniów w dyskusję na jej temat. Młodzi uczestnicy zajęć chętnie podejmowali dyskusję na ten temat i na forum rozwijali swoje myśli i opinie.

Kolejnymi zajęciami był warsztat prowadzony przez Oliwię Szeląg. Oliwia pokazała uczniom liceum, że aby „stworzyć swój własny podcast od podstaw”, nie musimy posiadać ani zaawansowanych umiejętności, ani profesjonalnego, drogiego sprzętu. Dzięki temu spotkaniu młodzież miała okazję przekonać się, że każdy, kto ma pomysł i wykaże się kreatywnością jest w stanie stworzyć własne słuchowisko.

Ostatnim prowadzonym przez reprezentantów naszego wydziału warsztatem, były zajęcia Aleksandry Wesołowskiej, która zdradziła „tajniki pracy dziennikarza newsowego”. Dzięki tym zajęciom uczestnicy poznali najważniejsze pojęcia dziennikarskie, omówili powstawanie materiału telewizyjnego od podstaw, a także otrzymali garść praktycznych wskazówek w pracy dziennikarza, a także operatora.

Zdecydowanie stwierdzić można, że wszystkie trzy bloki tematyczne cieszyły się dużym powodzeniem i zakończyły jeszcze większym sukcesem. Młodzież aktywnie angażowała się w każdy poruszany przez prowadzących temat czy powierzone im zadania, a także sami zadawali nurtujące ich pytania i chcieli czerpać ze wszystkich zajęć jak najwięcej.

Zdecydowanie nasze spotkanie było, zarówno ze strony uczniów, jak i prowadzących, świetną okazją do wzajemnego rozwoju, a także miłą współpracą z tak widocznie chętną do nauki młodzieżą. Dziękujemy za zaproszenie i mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś będziemy mogli zobaczyć się przy podobnej okazji!

Dowiedz się więcej...