fbpx

Młodzi głosują. Prawybory w Ostrowie Wielkopolskim [relacja]

Młodzi głosują 2023

Młodzi Głosują, czyli projekt profrekwencyjny w Ostrowie Wielkpolskim, odbył się już po raz drugi z udziałem pracowników i studentów naszego Wydziału. W poniedziałek, 2 październia, zorganizowano prawybory w szkołach w Ostrowie Wielkopolskim. Studenci WNPiD wcielili się w rolę przewodniczących komisji wyborczych. 

Prawybory w szkołach średnich miały na celu pokazanie uczniom, którzy po raz pierwszy będą brać udział w wyborach tego, jak wyglądają procedury, jak powinni się przygotować oraz nauczyć ich, jak powinni poprawnie głosować, aby ich głos był ważny. Prawybory pozwoliły także zobaczyć, jakie preferencje polityczne mają młodzi ludzie tuż przez wyborami. Sprawdzono to symulując wybory do Sejmu oraz Senatu RP. 

Wydarzenie poprzedził cykl wykładów nt. wyborów i organizowania kampanii wyborczych, zorganizowany 29 września br., które poprowadzili wykładowcy naszego Wydziału. 

Prawybory – wyniki

Łącznie w prawyborach do Sejmu udział wzięło 1182 osób, z czego oddano 1081 ważnych głosów. Wśród młodzieży pierwsze miejsce uzyskała Koalicja Obywatelska – było to 403 głosów, co daje aż 37,28%. Na drugim miejscu znalazła się Konfederacja z liczbą głosów 229, co daje jej 21,18%. Trzecie miejsca zajęła Nowa Lewica zdobywając 176 głosów, czyli 16,28%. Resztę głosów zdobyły kolejno Trzecia Droga oraz Prawo i Sprawiedliwość (9,71%) oraz Bezpartyjni Samorządowcy (5,83%) 

W wyborach do Senatu oddano 1104 ważne głosy na 1172 wydanych kart do głosowania. W tym wypadku również na pierwszym miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska, Lewica oraz Trzecia Droga z sumą 569 głosów, co dało im łącznie 52%. Na drugim miejscu znalazła się Konfederacja, która zdobyła 282 głosów (26%). Na dwóch ostatnich miejscach znalazły się kolejno Bezpartyjny Samorządowcy (13%) oraz Prawo i Sprawiedliwość (11%). 

Uczniowie otrzymali także ankietę, w której mogli wypowiedzieć się na temat tego, czy mają zamiar wziąć udział w wyborach. Na 1134 ważnych oddanych głosów aż 79% osób odpowiedziało TAK. 10% uczniów wybrało odpowiedź NIE, natomiast 11% zaznaczyło odpowiedź NIE WIEM. 

W czwartek, 5 października, odbyło się podsumowanie projektu, z udziałem Dziekana WNPiD prof. dr. hab. Andrzeja Stelmacha.

Dzięki tak zorganizowanej akcji uczniowie nie tylko zobaczyli, jak funkcjonuje komitet wyborczy, ale też mieli okazję wziąć udział w symulacji, dzięki której podczas faktycznych wyborów będą znali zasady ich przeprowadzania. 

Dowiedz się więcej...