fbpx

Studia a szkoła średnia. 5 najważniejszych różnic

_M7A5992

Studia a szkoła średnia, jaka jest różnica? Grudzień, to ten moment, kiedy zaczynasz odczuwać stres związany z maturą, a Twoi starsi koledzy, próbując Cię pocieszyć, mówiąc: „Matura to jest pikuś. Zobaczysz co to sesja”. Doskonale wiemy, że takie słowa wcale nie podnoszą na duchu, ale czy faktycznie jest się czego bać? Poznaj 5 najważniejszych różnic między studiami a nauką w szkole średniej. Same studia mogą być naprawdę przyjemne, ale wszystko zależy od Ciebie, ponieważ wszystko zaczyna się w Twojej głowie.

Zanim rozpoczniesz studia. Na dobry początek: najdłuższe wakacje w życiu!

Egzaminy maturalne skończysz w maju, a studiowanie rozpoczniesz 1 października! To zdecydowanie najdłuższe wakacje w Twoim dotychczasowych życiu i warto je dobrze wykorzystać. Oczywiście na początek zasłużony odpoczynek, potem wybór studiów, a może jeszcze znajdzie się czas na pierwszą pracę. Możliwości jest wiele, by twórczo spędzić te 4 miesiące. Kiedy będziesz już na studiach 1 września nie będzie dla Ciebie taki straszny jak dotąd. Odtąd będziesz świętował ostatnie 30 dni wakacji. Tego zdecydowanie zazdroszczą studenci uczniowie szkół podstawowych i średnich. 

Nie kartkówka czy sprawdzian, ale kolokwium i egzamin końcowy

Na zajęciach usłyszysz, że zamiast kartkówek są kolokwia i prace zaliczeniowe, że liczy się aktywność na zajęciach. Tak naprawdę nie jest to nic strasznego, tylko zwyczajnie coś nowego. Po pewnym czasie wszyscy się przyzwyczajają.

W takim razie, co z tym kolokwium? W trakcie semestru rzadko się zdarzają sprawdziany mające na celu sprawdzenie, że zamiast intensywnego oglądania seriali i integracji z nowymi znajomymi, zagłębiasz się na bieżąco w materiał przerabiany na zajęciach. Na studiach nie ma kartkówek, co dwa tygodnie. Większość zaliczeń dwa razy do roku: w styczniu, i w czerwcu. Tak naprawdę, dopiero wtedy zaczyna się maraton, który jednak, jeśli dobrze zagospodarujesz swój czas i siły, nie będzie Ci straszny.

Sesja to taka matura, tylko co pół roku?

Sama sesja trwa dwa tygodnie, ale w kryzysowych sytuacjach można ją przedłużyć. Wtedy zdaje się egzaminy, czyli duże kolokwia, które dotyczą całości przerobionego materiału. Warto jednak porozmawiać z kolegami ze starszego roku, na jakie przedmioty trzeba uważać i bardziej się przyłożyć.

studia
Do egzaminów najlepiej przygotowywać się w wydziałowej bibliotece

Pamiętaj o stopniach naukowych

Magister, doktor, doktor habilitowany, profesor, czyli jak Ci pęka głowa od nadmiaru informacji, ale trzeba ogarnąć. Tutaj lepiej się zapoznać ze stopniem naukowym osoby prowadzącej zajęcia. Zawsze lepiej dać w górę niż w dół. Ważne jest to zwłaszcza przy pisaniu mailów.

Iść czy nie iść? Oto jest pytanie

Z nieobecnościami trzeba uważać. Nie na wszystkich zajęciach obecność jest obowiązkowa. Ćwiczenia to zajęcia obowiązkowe, a w zależności od liczby godzin przysługuje Ci  1 lub 2 nieobecności do wykorzystania bez podawania powodu np. zwolnienia lekarskiego. Jednak te osoby, które regularnie chodzą na zajęcia i aktywnie uczestniczą w ćwiczeniach, mają później w życiu łatwiej (patrz: na zaliczeniu).

Studia – nie taki diabeł straszny, jak go malują

Jak widać, studia to zupełnie inna rzeczywistość szkoła średnia. Po pierwsze czas – masz go więcej dla siebie i od Ciebie wyłącznie zależy jak efektywnie będziesz nim zarządzał.  Czy będziesz wtedy chodził do pracy dorywczej, czy udzielał się na wydziale, wolontariacie czy całkowicie się poświęcisz nauce, to wszystko pozostaje w gestii Twojego wyboru. Studia to nie tylko nauka i praca, ale i też czas, żeby zawiązać nowe znajomości lub pielęgnować stare. W trakcie studiów znajdziesz czas na wszystko, jeśli tylko będziesz tego chciał.

Na koniec obejrzyj nasz film promocyjny.

Martyna Woźniak

Dowiedz się więcej...