fbpx

Co nowego na maturze z historii? | PoradnikMaturalny#2

MicrosoftTeams-image (7)

W porównaniu z egzaminem maturalnym z WOSu, o którym pisaliśmy w poprzednim poradniku, maturzystów zdających historię czeka o wiele mniej zmian względem poprzednich lat. Nie oznacza to wcale, że będzie to egzamin prostszy, dlatego systematyczne przygotowanie pozostanie kluczem do sukcesu.

Matura z historii 2023. Co nowego?

Na początek kilka liczb. 

 • 180 – tyle minut będziecie mieli na rozwiązanie wszystkich zadań
 • 60 – to maksymalna liczba punktów do zdobycia
 • 21 – tyle zadań otwartych i zamkniętych przewidział dla Was egzaminator
 • – to liczba tematów do wyboru w ostatnim zadaniu, które jest dłuższą formą pisemną
 • 300 – co najmniej tyle słów musi liczyć Wasze wypracowanie

W takim razie co zmieniło się na maturze z historii? Przede wszystkim to ograniczenie tematów do wyboru, które do wyboru będą mieli maturzystki i maturzyści. Wciąż obowiązywać będzie ich zróżnicowanie pod względem epok, jednak nie zagwarantowano, że obejmą one wszystkie omawiane okresy.

Z czego składać będzie się matura z historii?

Wśród 21 zadań czekać będą na Was te zamknięte (np. zadania wyboru wielokrotnego, zadania typu prawda/fałsz oraz zadania na dobieranie), a także te otwarte, które wymagać będą samodzielnego sformułowania odpowiedzi. Wśród nich znajdziecie: 

 • zadania z luką,
 • zadania krótkiej odpowiedzi,
 • zadania sprawdzające umiejętności analizy i interpretacji źródła,
 • zadanie rozszerzonej odpowiedzi.

Jak napisać wypracowanie z historii?

Podobnie jak na maturze z WOSU w ostatnim zadaniu egzaminator stawia przed Wami wyzwanie stworzenia wypowiedzi argumentacyjnej. Na czym ono polega? Waszym zadaniem będzie zajęcie stanowiska wobec zaproponowanego zagadnienia. Oto kilka przykładów (na podstawie arkusza CKE): 

 • Epoka średniowiecza niesłusznie jest nazywana „wiekami ciemnymi”. Zajmij stanowisko wobec powyższej tezy, uwzględniając w swojej argumentacji aspekt ekonomiczny, społeczny i kulturowy. 
 • O upadku Rzeczypospolitej w końcu XVIII wieku zadecydowały w głównej mierze czynniki wewnętrzne. Zajmij stanowisko wobec powyższej tezy, uwzględniając w swojej argumentacji aspekt militarny, ustrojowy i społeczno-gospodarczy. 
 • Polskie Państwo Podziemne było ewenementem w skali całej okupowanej Europy. Zajmij stanowisko wobec powyższej tezy, charakteryzując postawę wobec okupantów władz i społeczeństwa polskiego oraz dwóch wybranych innych państw okupowanych w okresie II wojny światowej. 

O tym jak napisać się wysokopunktowane wypracowanie z historii dowiecie się z naszego innego tekstu. Koniecznie go przeczytajcie.  

Chcesz stale śledzić nasze wpisy?Znajdziesz nas na:

Zainteresowała Ciebie ta tematyka? Wybierz nasze studia i zdobywaj nową wiedzę!

Dowiedz się więcej...