fbpx

Gen aktywizmu – podsumowanie finału Konkursu

Gen

Gen aktywizmu. O tym, czym się on charakteryzuje i jak go rozumieć? Opowiedzieli nam uczestnicy i uczestniczki Konkursu o tym samym tytule, którego finał odbył się w czerwcu. Co pokazali i jak sami rozumieją pojęcie „gen aktywizmu”? Zobaczcie z nami!

Gen aktywizmu – idea

Gen. Jury składające się z wykładowców, ekspertów oraz studentów oceniło 8 kreatywnych i oryginalnych prac, które wpłynęły do Kapituły Konkursu – 4 w formie reportażu pisanego, a 4 w formie materiału wideo. Oceniane były nie tylko zdolności językowe, czy poprawność tekstu i formy, ale także oryginalność, pomysłowość i zgodność z tematem. Każdy z oddanych reportaży zasługiwał na wyróżnienie i słowa uznania, a każdemu z uczniów należą się gratulacje za podjęcie odważnej próby stworzenia tak trudnej formy, jaką jest reportaż. Zwycięzca mógł być jednak tylko jeden, mimo że wybór był trudny. 

Nagrodę można było zdobyć w jednej z dwóch kategorii. Za „reportaż prasowy/internetowy” pierwsze miejsce zajęła Ida Wręga z Liceum Ogólnokształcącego św. Marii Magdaleny w Poznaniu za tekst „Moja i Twoja granica”. Natomiast w kategorii „reportaż audiowizualny” nagrodę otrzymał zespół w składzie Aleksandra Bystrzycka, Rozalia Sobaczewska oraz Nadia Żyła z Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Pile za materiał „Dziękuję Wam wszystkim”.

Finał Konkursu

Finał Konkursu odbył się 15 czerwca na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej UAM w Poznaniu. Na uroczystość zaproszeni zostali wszyscy uczestnicy Konkursu wraz z opiekunami, bliskimi i przyjaciółmi. W Gali udział wzięli także członkowie jury oraz organizatorzy Konkursu. Po krótkim wykładzie gościa specjalnego, red. Bartosza Chacińskiego, który przybliżył uczestnikom Gali świat dziennikarski przyszedł czas na wręczenie wyróżnień oraz nagrodzenie zwycięzców. A także podsumowanie ostatniego pół roku od konferencji zaczynając, na finale Konkursu kończąc.  

W grudniu zeszłego roku mieliśmy okazję, wraz z Wydziałem Filologii Polskiej i Klasycznej, organizować wspólnie konferencję “Szkoła XXI wieku”. Konferencja ta po raz pierwszy łączyła ze sobą dwa światy: dziennikarski z polonistycznym, ale także nauczycielski z uczniowskim. Dzięki temu wszyscy razem mogliśmy powymieniać się doświadczeniami i opiniami na temat zeszłorocznej edycji wydarzenia – mediów uczniowskich. 

Przeczytaj także inne nasze teksty!

Nadchodzi publikacja

Wraz z końcem konferencji ogłoszony został Konkurs na reportaż uczniowski pt. “Gen aktywizmu”. Głównym założeniem tematu Konkursu było to, aby uczniowie spróbowali swoich sił tworząc swój własny materiał dziennikarski, ale także, aby pokazali w nim ciekawych i aktywnie działających ludzi ze swojego otoczenia. 

Gratulujemy wszystkim uczestnikom Konkursu! Cieszymy się widząc Wasze zaangażowanie, ale także ciekawość świata płynącą z każdej z Waszych prac. Zapewniamy, że to dopiero początek naszej współpracy z WFPiK, a także z uczniami i nauczycielami. W najbliższych miesiącach ukaże się publikacja poświęcona dobrym praktykom w zakresie prowadzenia mediów uczniowskich. Przed nami jeszcze wiele wspólnych spotkań, konferencji oraz konkursów!  

Dowiedz się więcej...